Япония изпрати космически апарат към Луната

  • 14 септември 2023 12:21

  • 996
  • 0
Япония изпрати космически апарат към Луната
© Freepik
Слушай новината Слушай новината

Япония изстреля едновременно два космически апарата миналата седмица, единият от които има задача да кацне на Луната.

Интелигентният апарат за изследване на Луната (SLIM - Smart Lander for Investigating Moon), наречен "лунен снайпер", по план трябва да се спусне на естествения спътник на Земята след четири до шест месеца с висока степен на точност - с до 100 метра отклонение, в сравнение с обичайното разстояние от няколко километра. 

За целта е разработена авангардна технология за навигация на базата на изображения и лек хардуер за високопрецизно кацане и откриване на препятствия.

Подобна възможност ще помогне за ускоряване на изучаването на Луната и планетите с помощта на по-леки изследователски системи. Спускаемият апарат тежи малко повече от 700 кг и има смалени електронни устройства . Намаленото тегло на бъдещите сонди ще бъде от съществено значение за преразпределяне на ресурсите за изследователските уреди. Изграждането на по-лек спускаем апарат би могло също да намали разходите за изстрелване, което ще позволи по-чести мисии. Бюджетът на проекта е 100 милиона щатски долара.

В същото време едно успешно кацане би допринесло с ценни данни за програмата "Артемида" („Артемис“), ръководена от САЩ, чиято цел е да върне астронавти на Луната още през 2025 г. и да установи постоянно присъствие там, за да подготвя мисии до Марс и да улесни изследването на далечния космос.

Опитите за овладяване на техниките за точно кацане на Луната ще бъдат от голямо значение в близко бъдеще. То е особено важно за усилията за изграждане на базов лагер на Луната за програмата "Артемида". Ще е необходимо спускане на екипажите и оборудването възможно най-близо до лунното селище и именно това може да демонстрира мисията SLIM.

Причината за голямата продължителност на полета на SLIM е, че траекторията свежда до минимум консумацията на гориво. 

По време на фазата на кацане японският космически апарат ще използва "навигация, основаваща се на зрението", за да разпознава къде лети и ще прибягва до автономна система, базирана на изображения, за да коригира позицията си и да избягва опасни скали и препятствия, което досега не е правено. 

Мисията SLIM, която се очаква да изследва минерали и други елементи на лунната повърхност, е вторият опит на Токио за кацане на Луната тази година. Спускаемият апарат "Хакуто-Ар", разработен от японския стартъп "айСпейс", се разби през април, докато се опитваше да се спусне към повърхността на Луната. Преди това, през ноември миналата година, Японската агенция за изследване на космическото пространство (ДЖАКСА) загуби контакт със спускаемия апарат "Омотенаши" и прекрати опита си да го позиционира на Луната.

Изстрелването на японския лунен апарат беше забавено няколко месеца заради проблеми с новата среднотоварна ракета Н-3. "Лунният снайпер“ беше изстрелян с ракета-носител Н-2А, конструирана от "Мицубиши хеви индъстрис", но Япония планира да я извади от употреба през 2024 г.

Космическите агенции на няколко страни са устремени към Южния полюс на Луната

Две седмици преди изстрелването на японския "лунен снайпер", Индия стана четвъртата страна, осъществила меко кацане на космически апарат на Луната в района на неизследвания й Южен полюс. По същото време Русия претърпя неуспех, след като спускаемият апарат "Луна-25" се разби, приближавайки естествения спътник на Земята. Преди Индия само СССР, САЩ и Китай са осъществявали успешно кацане на апарат на Луната, предава БТА.

SLIM е само етап от японската лунна програма. След него ДЖАКСА планира съвместна мисия за полярно изследване на Луната (LUPEX) с Индийската организация за космически изследвания след 2025 г., в която японската ракета Н-3 ще изведе в космоса следващия индийски лунен спускаем апарат. Япония също така иска да изпрати астронавт на повърхността на Луната през втората половина на десетилетието като част от програмата "Артемида"  и да участва в проекта "Гейтуей" за окололунна станция.

Последвайте канала на

Цветелина Кирилова
996 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини