Телескопът „Джеймс Уеб“ наблюдава прашна буря на планета извън Слънчевата система

  • 23 март 2023 18:58

  • 20328
  • 0
Телескопът „Джеймс Уеб“ наблюдава прашна буря на планета извън Слънчевата система
© gettyimages
Слушай новината Слушай новината

За първи път е наблюдавана бушуваща прашна буря на планета извън Слънчевата система, съобщи БТА. Откритието е направено благодарение на забележителните възможности на новия космически телескоп „Джеймс Уеб“.

Бурята е засечена на екзопланетата, известна като VHS 1256b, която се намира на около 40 светлинни години от Земята. Праховите частици са силикати - малки зрънца, състоящи се от силиций и кислород, които са в основата на повечето скални минерали. Но бурята, открита от „Джеймс Уеб“, не е съвсем същото явление, което би се получило в сух, пустинен район на нашата планета. Тя представлява по-скоро скална мъгла. „Представете си песъчинки, но много по-фини, говорим за силикатни зрънца с размерите на частици дим“, обяснява професор Бет Билър от Единбургския университет и Кралската обсерватория в Единбург, Великобритания. „Точно такива биха били облаците на VHS 1256b, но много по-горещи. Тази планета е горещ, млад обект. Температурата на облака може би е подобна на температурата на пламъка на свещ“, каза тя пред Би Би Си.

VHS 1256b е идентифицирана за първи път през 2015 г. от разработения във Великобритания телескоп „Виста“ в Чили. Това е така нареченият „супер Юпитер“ - планета, подобна на газовия гигант в нашата собствена Слънчева система, но много по-голяма, може би с 12 до 18 пъти по-голяма маса. Тя обикаля около няколко звезди на голямо разстояние - около четири пъти по-голямо от разстоянието, на което се намира Плутон от нашето Слънце. По-ранни наблюдения на VHS 1256b показаха, че тя е червена на вид, което подсказва, че в атмосферата ѝ може да има прах. Изследването на „Джеймс Уеб“ го потвърждава.

НАСА улови рядка звездa, 30 пъти пo-гoлямa от Cлънцeтo

„Това е очарователно, защото илюстрира колко различни могат да бъдат облаците на друга планета от познатите ни на Земята облаци от водни пари“, каза професор Билър и добави: „Виждаме въглероден оксид (СО) и метан в атмосферата, което е показателно, че тя е гореща и турбулентна, като материалът се изтегля от дълбочина. Вероятно има множество слоеве от силикатни зърна. Тези, които виждаме, са някои от много, много фините зърна, които са по-високо в атмосферата, но може да има и по-големи зърна по-дълбоко в обвивката на планетата“.

Телескопите и преди са откривали силикати в т. нар. кафяви джуджета. По същество те са огромни звездоподобни обекти, които не са успели да се „запалят“ правилно. Но това е първият случай за обект с размерите на планета. Учените се надяват, че в бъдеще дори ще могат да разберат дали на някои екзопланети има условия, подходящи за живот. Астрономите съобщават за наблюденията на VHS 1256b, проведени от „Джеймс Уеб“ в „Астрофизикъл джърнъл“.

„Джеймс Уеб“ е съвместен проект на космическите агенции на САЩ, Европа и Канада. Той беше изстрелян през декември 2021 г. и се счита за наследник на космическия телескоп „Хъбъл“.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
20328 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини