Изкуствен интелект подаде молби за патент на идеите си

  • 01 август 2019 21:24

  • 1638
  • 0
Изкуствен интелект подаде молби за патент на идеите си
© Pixabay

Система, базирана на изкуствен интелект, създала две идеи и подала молби за патентоването им, трябва да бъде призната за изобретател. Това иска екип изследователи и среща отпор от институциите, които смятат, че патенти може да има само човек, пише Би Би Си.

Едно от изобретенията са контейнери за храна, които роботизирани ръце лесно могат да уловят или които могат по-лесно да се закачат един за друг за по-лесно пренасяне. Друго е предупредителна светлина със специфичен ритъм, който човешкото съзнание забелязва лесно.

Според Европейската патентна организация обаче причината само хора да се регистрират като създатели на иновации са усложненията, които биха се появили, ако се разреши корпоративен статут.

Изследователите от университета в Съри и създателят на изкуствения интелект Dabus оспорват това. Те искат системата да може да регистрира патенти от свое име и са се обърнали към властите във Великобритания, САЩ и Европа. Dabus, създател на сюрреалистично изкуство (заради начина, по който шумът се смесва в невронните мрежи), не се обучава за индустриални дейности и решаване на проблеми, а за откриване на нови идеи, за "умствената част на изобретяването", казва създателят Стивън Тейлър.

Според професора по право Райън Абът сегашната ситуация повдига въпроси. Ако системи с изкуствен интелект, които днес създават книги или правят снимки, продължат да "са начинът, по който изобретяваме неща в бъдеще", а не могат да бъдат признати, "цялата система за интелектуална собственост няма да работи", казва той.

Говорител на европейското патентно ведомство обаче е на друго мнение и казва, че човешкият характер на носителите на патенти е въпрос на "глобален консенсус". Засега се очертава възможността в бъдеще изкуственият интелект да е само "инструмент" на изобретател човек. "Всяка промяна (би) се отразила далеч отвъд патентното право, на правата на авторите, отговорността пред гражданското право и защитата на данните."

Последвайте канала на

БТА
1638 0

Свързани новини

Коментари 0

Добави коментар

Добави коментар

Водещи новини