)
Седем лекари в Пловдив, Асеновград и областта са задържани за участие в схема за издаване на фалшиви лабораторни изследвания. Резултатите от тях са служили за назначаване на работа и за прием в учебни заведения.
Сред арестуваните е и управител на медицински център в Асеновград. Разплитането на престъпната схема започнало от личен лекар, който е подсъдим и по друго дело за източване на Касата. Днес пред кабинета му в Пловдив все още идваха пациенти.
"Няма го. Пише нещо, че кабинетът няма да работи", коментира пред Bulgaria ON AIR Златка Иванова, която е пациент на арестувания лекар.
"Дойдоха от полицията и го прибраха, ама защо го прибраха, не мога да ви кажа", посочи съседът на лекаря Сашо Милов.
"Не сме видели лошо. Рецепти дава, когато искаш. Пари не сме давали на него", каза пациентката Делка Милова. "Лицето, което опакова хранителния продукт, който си закупувате от магазина и вечерта го слагате на масата при семейството си, детето ви, което водите в съответното учебно заведение, контактува с други лица, които не са спазили установения правов ред, и които може да застрашават здравето и живота на всички ни", коментира районният прокурор на Пловдив Петър Петров.
"Вчера са претърсени осем жилища, лекарски кабинети, лаборатория и едно моторно превозно средство. Иззети са множество веществени доказателства", заяви директорът на ОД на МВР – Пловдив ст. комисар Станимир Калоферов. Общопрактикуващи лекари събирали личните данни на свои пациенти и ги изпращали на медицински център в Асеновград, където издавали фиктивни резултати. Освен че източвали Касата, медицинските лица взимали и пари на ръка.
"Ще се преценява дали има и други лекари, които да бъдат привлечени към отговорност. Предстои още много работа", отбеляза наблюдаващият прокурор от Районната прокуратура в Пловдив Димитър Костов.
Ако бъде доказана вината им, лекарите са заплашени от лишаване от свобода между две и осем години.
Последвайте канала на