)
"Личният лекар получава заплащане за извършени профилактики и диспансерни прегледи. На нас за преглед не ни се плаща. Всъщност ние ще работим повече за сметка на по-малко пари", обясни д-р Александър Калайджиев.
"Проблемът са най-вече контактите между деца и работещи", каза Александър Калайджиев – общопрактикуващ лекар, предаде БНТ.
"Със зелените коридори не се нарушава ритъмът на профилактичните прегледи, както и ваксинационният обхват", обясни д-р Таня Дипчикова – общопрактикуващ лекар.
В момента циркулират няколко грипни щама – два от тип А и един от тип Б. Тип Б протича по-тежко, с висока температура, която трудно се повлиява от медикаменти, но е по-слабо заразен.
Броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания в България нараства с тревожни темпове, като все повече области достигат епидемични стойности. След Хасково и Видин, от вторник и Ямбол въведе нови мерки за овладяване на разпространението на инфекциите.
От Регионалната здравна инспекция обясниха, че ситуацията се следи ежедневно и вече се обсъжда и евентуално дистанционно обучение за учениците.
От спирането на профилактичните прегледи личните лекари търпят и финансови загуби. В същото време, заради многото болни от грип, работата им се увеличава драстично.
Според джипитата "зелените коридори", въведени още от времето на ковид, не позволяват смесването на болни и здрави пред кабинетите.
Според личните лекари спирането на женските и детските консултации няма да доведе до по-малко болни в града. Те настояват учениците да не са в клас по време на грипна епидемия.
Шест са вече областите в страната в грипна епидемия. Новите две области с мерки от днес са Пловдив и Благоевград, от утре към тях се присъединява и област Варна.
Най-много болни в момента има сред децата до 14 години.
Последвайте канала на