Novini.bg

За една идея бюджетът на кабинета "Главчев" е щял да остави български учени и моряци да бедстват на Антарктида

43
© bTV

За трети пореден път българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ се отправи към най-отдалечения и суров континент на Земята – Антарктида, на 7-ми ноември.

Участието на България в полярните изследвания продължава да бъде от изключително значение за страната ни.

То утвърждава България като активен член на международната научна общност.

Оказва се, обаче, че заради подписаното от служебния премиер Димитър Главчев преразпределение на бюджетни средства, за една идея български учени, моряци и курсанти са щели бъдат принудени да останат на Южния полюс и да посрещат празниците с пингвините, така да се каже.

За щастие, полярният ни изследовател проф. Христо Пимпирев е успял да предодврати този сценарий навреме.

"Бях станал луд. В последния момент, напълно изневиделица, получихме писмо, че парите за последния транш, с които корабът може да се върне, са пренасочени към зърнопроизводителите. Всичко е изчислено от началото на годината така, че да отиде до Антарктида, за да занесе провизии. Корабът да си остане там щеше да е прецедент: в 21-ви век да бедстват българки учени на Антарктида", разказа ученият.

"За щастие, няма да оставим бедстващи нашите полярници на другия край на света", завърши разказът си той, който поне този път е с щастлив край.

"За да правиш бюджет за държавата, трябва да обичаш народа си, не само да смяташ цифри", обясни на свой ред Христо Мутафчиев, който бе представител на артистите в студиото на "Лице в лице".

„Бюджетът на Министерство на културата е намален с близо 100 милиона лева. В същото това време, приносът ни към бюджета за миналата година е нараснал с почти 6 милиона лева, спрямо 2023 г. Значи, ние връщаме 6 милиона в хазната, 2,5 милиона само от сценични изкуства и заради това сме наказани с намаление в бюджета“, недоумява той.

По въпроса за климатичните промени, които са доказан факт, проф. Христо Пимпирев коментира: "Тук не е въпросът вярваш или не – промени в климата има. И това го доказват учените. Затова стотици милиони учени работят върху тези проблеми. Данните, че климатът се затопля, са многобройни. Това е абсолютен факт. Всеки един трябва да се замисли как да опази тази околна среда. Във всяко едно нещо, прогресът е свързан с метал, но именно околната среда ни дава прогреса", каза биологът.

Последвайте канала на

Теодора Павлова
43

Свързани новини

За една идея бюджетът на кабинета "Главчев" е щял да остави български учени и моряци да бедстват на Антарктида | Новини.бг