И е категоричен, че в света няма система за противовъздушна отбрана, която може да издържи на този натиск.
Леви припомни, че САЩ и Израел са стратегически партньори от много дълго време.
От думите му стана ясно, че над 300 000 резервисти вече са в редиците на армията.
Според него е логично, защото военната операция на Путин в Украйна е тръгнала в грешната посока.
Той е на мнение, че датата не е избрана случайно.
"Американската военна помощ за Израел никога не е спирала, сега очевидно ще бъде увеличена, защото много боеприпаси са използвани до този момент. Най-вероятно и ПВО системи. С тях е по-трудно, защото те не се държат на склад и не се произвеждат за ден-два. Още в първите часове на 7 октомври бяха изстреляни повече от 2 500 ракети срещу Израел", поясни той.
"Има невероятна мобилизация на обществото - носят храна и напитки на войниците, които отиват към Ивицата Газа. Има силна подкрепа от обществото за армията. За съжаление, в една война винаги цивилните плащат войната. От едната страна имаме джихадистка терористична организация, а от другата страна имаме армията на една демократична държава. Познавам хора, които са сред загиналите. Израелската армия прави всичко възможно да има колкото се може по-малко цивилни жертви", подчерта той.
"Големият ми син живее в Израел, сестра ми с децата си - също, моят племенник е мобилизиран в армията. Въобще по-голяма част от семейството ми е в Израел, поддържам постоянна връзка с тях. Последните дни живея с израелските новини и все още не мога да разбера напълно защо се случва това нещо. След като свършат военните действия, ще има разследване и тогава ще знаем как беше "проспано" това", каза общественикът Давид Леви в студиото на "Денят ON AIR".
А Мохамед Дейф е един от лидерите на "Хамас": "Това е терорист, сравним с Осама бин Ладен. Последната негова снимка е от 2001 година, никой не знае как изглежда в момента. Но силно се надявам, че тази война няма да спре, докато той не бъде намерен в някоя дупка."
Леви смята, че до момента светът и Европа са реагирали абсолютно адекватно на цялата ситуация: "Тази подкрепа ще започне да избледнява с времето, когато започнат да идват истински или фалшиви снимки на разрушени домове от Газа. Истински или фалшиви жертви."
"Датата е избрана по няколко критерия - единият е, че това са 50 години и 1 ден от "Войната на Съдния ден". Това беше в събота, когато се падаше един от най-големите религиозни празници в Израел, а освен това и рожденият ден на Владимир Путин. Има един критерий, по който може да оценява всичко политическо събитие - това е кой има полза. И използвайки този инструмент, виждаме, че Иран и Русия имат най-голяма полза от тази ескалация и тази война", допълни Леви в ефира на Bulgaria ON AIR.
"Оттогава се вижда тази тактика на "Хамас" да прави концентрирани, но много интензивни вълни от обстрел. Такова нещо никога не е било - такова количество цивилни жертви. Фестивалът, на който също има жертви, беше под надслов "За мир". Там бяха убити минимум 260 млади хора, разстреляни като животни. С това нещо "Хамас" надмина ИДИЛ, дори в най-черните дни на "Ислямска държава" - тя не е избивала толкова много цивилни за ден", добави Давид Леви.
"Те ще загубят тази война, това е ясно. Трябва да има начин, по който да се измъкне и да се оправдае. Един от начините, явно, избран от ръководството на Русия, е да се разпалят колкото се може повече регионални конфликти, за да може да се привлече общественото внимание, да се постигне колкото се може по-голям хаос, за да може провалът на Русия в Украйна да бъде прикрит", коментира още общественикът.
)