На официална церемония в Министерския съвет националният трибагреник бе връчен на българските ученици и техните ръководители, за да го развеят гордо по света на олимпиадите, в които ще вземат участие.
Зам.-председателят на УС на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Елена Маринова обяви: „България е една от най-успешните олимпийски нации в света и номер едно в ЕС по концентрация на златни медали от международните олимпиади за всички времена. Това е постижение, което не е случайно – резултат е от традиции, от поколения ученици, учители и ръководители на нашите национални отбори. Ние се целим по-високо и действаме. Имаме 10% ръст на участието на първи кръг на олимпиадите. Ставаме свидетели на феномена „Олимпиец на годината“ – олимпийците ни не са скрити герои, а вече са хора, които излизат напред, получават голямо медийно внимание и водят след себе си още много последовател.“
Просветният министър проф. Георги Вълчев се обърна към младите таланти: „Трябва да подкрепим всички вас, вие го заслужавате заради труда, постоянството и желанието да се изправяте пред нови предизвикателства. Съвсем скоро вашият път на олимпийци ще започне на 4 юли в Колумбия, след това ще последват другите състезания на няколко континента. Надявам се да успеете да разгърнете потенциала си. Поемайки националния флаг, знаете, че с вас ще бъде част от България. Забравете за медалите, концентрирайте се върху знанията. Имайте самочувствието на горди българи. Пътувайки по света, се надявам да оцените какво означава да имаш роднина, да можеш да се съревноваваш с най-добрите по света като българин.“
Премиерът Румен Радев заяви: „Чест и удоволствие е да бъда сред едни от най-блестящите умове в България. Вашите успехи са доказателство, че талантът, трудът и постоянството могат да превърнат мечтата в истински постижения. Изразявам най-дълбока признателност към ръководителите на отборите, че влагат енергия, време в най-важната инвестиция – в бъдещето на България. Медалите са важни, но още по-важно е, че вашите възпитаници ни дават надежда за модерното бъдеще на България.“
„Тук са хората, които ще дават нови знания, технологии и решения за страната си и света. Потенциалът на всяка държава се измерва с наличието на млади, умни и устремени хора като вас. Скъпи олимпийци, не се съмнявам, че вие ще давате максимумът от себе си във всяко състезание. С каквото и да се заемете, вие ще показвате най-доброто от себе си и от България. Имате само една родина, за която си струва да работите, да творите и да се борите. Желая ви успех!“, пожела той.
)
)
)
)
)
)
)
)