Проф. Кантарджиев: Голям е шансът за грип след COVID-19

34
Проф. Кантарджиев: Голям е шансът за грип след COVID-19

"Времето за противогрипните ваксини мина, защото вече имаме епидемично разпространение на грипа. Пикът ще бъде в края на януари или през февруари", предупреди проф. Кантарджиев и допълни, че при новия подвариант на Омикрон "и да си боледувал, пак ще боледуваш", а ако си се ваксинирал - "боледуваш по-леко".

"Информацията за появата на "флурона" не бива да ни притеснява. От 312 случая, докладвани от Националния център по заразни и паразитни болести, около 58-59 са грип H-1, 30 са Н-3. Грипът тип А преобладава. Случаите на грип тип Б са много малко - 7 от 312. При двама от всички пациенти е доказан и коронавирус, и грип. По-вероятно е човекът да е бил с COVID-19, да му е минало, но все още да отделя РНК на коронавируса и да се е заразил с грип", заяви бившият шеф на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев в ефира на "Денят ON AIR".

В още четири области у нас беше обявена грипна епидемия. Вече са регистрирани и два случая на "флурона" - комбинация между грип и COVID-19.

По думите му вероятността след Ковид да прихванеш и грип е изключително висока заради отслабения имунитет.

Пред Bulgaria ON AIR здравният експерт посочи, че българите "са се поразглезили и са забравили, че вирусните инфекции, извън грипа и коронавируса, се върнаха след премахването на маските".

Проф. Кантарджиев изрази мнение, че "липсата на антибиотици се преекспонира, като се цитират цифри, които нищо не говорят на хората.

Проф. Кантарджиев обаче не подкрепя силовото въвеждане на мерки.

Той отхвърли твърденията, че ще се кандидатира за кмет на София, а също и спекулациите, че по време на работата си в Щаба за борба с COVID-19 е получават заплата от 35 000 лв.

Той успокои, че "няма нищо толкова страшно във флурона" и посъветва хората, преболедували вирусна инфекция, да се пазят от други такива поне месец след това.

"Антибиотиците са общо 50. Липсват някои лекарствени форми от различни антибиотици. Проблемът е, че в големите градове при платежоспособно население се прави изкуствено дирижиран дефицит на евтините антибиотици, които в момента са най-добрите", констатира бившият шеф на НЦЗПБ.

"Бременните, пълните хора и възрастните са в най-голям риск. Към момента боледуват и много деца. Тези до 4-годишна възраст и тези от 4-19 години боледуват най-много, тъй като са най-мобилни", смята той.

"Обикновено хремата минава за една седмица. При около 25% от хората тя изчезваше за 2 седмици. В момента детската хрема продължава повече от три седмици. След този период вероятността да направиш синузит е голяма", отбеляза той.

Последвайте канала на

Мая Йорданова
34
Проф. Кантарджиев: Голям е шансът за грип след COVID-19 | Новини.бг