Марсилска треска в Кюстендил

share

За епидемия от марсилска треска алармира медицинският управител на МБАЛ "Д-р Никола Василиев" в Кюстендил д-р Александър Величков, пред в. “Струма”. Някои от болните умират , ако заболяването не бъде разпознато навреме.

От 7-8 години в Кюстендил и областта се появи една нова епидемия, за която никой не говори. Това е болестта марсилската треска, от която всяка година заболяват 30-40 човека, коментира д-р Ал. Величков.

Досега, въпреки че всички лекари я изучават в медицинския институт, до началото на тази вълна от заболели ние, медиците от региона, не се бяхме сблъсквали с нея, обясни д-р Величков. Откакто се появи, всяка година тя е налице, като болните са най-много през летния сезон и са най-вече от ромското население на Кюстендил. През последните две-три години се забелязва "изнасяне" на болестта от града. Първоначално се появиха болни от селата около общината, а сега вече има и такива от съседните общини - Бобов дол, Невестино и Рила, обясни медикът.

Причинителят на болестта е много специфичен, тя се пренася от кърлежите, но се разнася от кучетата, най-вече безстопанствените. От болестта боледува най-вече ромското население. Въпреки предприетите действия по обезпаразитяване и пръскане не зелените площи бройката на заболелите се увеличава всяка година, каза д-р Величков.

Ако заболяването се пропусне клинично, тоест не бъде разпознато от лекуващите го лекари, а то не се разпознава от тях, тъй като от години в България няма ламблиоза, и болният бъде оставен така, изходът при част от болните е смърт, обясни д-р Величков.

До 2003 година имаше национална програма за картотекиране на видовете кърлежи, които се разпространяват в страната, тъй като те причиняват не само марсилска треска, но и лаймска болест. След промяна в наредбите обаче такова изследване и картотекиране няма, обясниха от Регионалната здравна инспекция - Кюстендил. От РЗИ потвърдиха наличието на епидемия от марсилска треска и лаймска бурелиоза, както и "изнасянето" на заболяването от областния град в съседните общини.

Марсилската треска или средиземноморска петниста треска е eдно от най-разпространените заболявания, предавани чрез кърлежи в България. Заразяването става чрез ухапване от кучешки кърлеж. В повечето случаи на мястото на кърлежовото ухапване се развива т. нар. “първичен афект” – тъмно петно, което представлява малко уплътняване на кожния участък, покрит с неболезнена твърда коричка.

Инкубационният период на марсилската треска е от 6 до 10 дни. Заболяването започва с втрисане, висока температура до 39 - 40 градуса, силно главоболие, болки по ставите и мускулите, особено по долните крайници, до невъзможност за движение, отпадналост, гадене, изразена интоксикация. От третия до петия ден от началото на заболяването се появява характерен петнист обрив, който започва от крайниците и постепенно се разпространява по тялото. Обривите са розови, но могат да придобият кръвенист характер.

За предпазване от ухапване на кърлежи от РЗИ съветват да се използват плътно прилепнали към краката и ръцете дрехи при работа на полето; да се предпочитат утъпкани и лишени от буйна растителност места за разходки сред природата; при излети намазвайте откритите части на тялото с отблъскващи кърлежите средства; след престой на открито да се извърши щателен оглед на дрехите и тялото за наличие на кърлеж.

Водещи новини

Още новини