Предложения за промени в Наредбата за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/, ще дадат възможност Касата да заплаща на лабораториите по вирусология и по микробиология диагностиката на заболяването COVID-19 в извънболничната медицинска помощ.
Проектът за промени в наредбата е публикуван за 14-дневно обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.
Предвижда се и добавяне на новите МКБ кодове, утвърдени от Световната здравна организация /СЗО/ за заболяването COVID-19, в клиничните пътеки, по които в рамките на пакета от здравни дейности в болничната помощ пациентите имат възможност да бъдат хоспитализирани и лекувани. Досега не е имало специфичен за това заболяване код, който да отграничи заболелите с коронавирусна инфекция от случаите, при които заболяването е причиненно от друг вид вируси.
С въвеждането на утвърдените от СЗО кодове за заболяването ще се отразят дадените от организацията указания за точно и реално отчитане на случаите, уточняват от БТА.
Финансовите средства за прилагането на наредбата са в рамките на бюджета на НЗОК за съответната календарна година, се посочва в мотивите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев за предложените промени. Новата уредба не въвежда разходи в тежест на бюджетите на изпълнителите на медицинска помощ и на пациентите, се посочва още в мотивите. Осъществяваната от лечебните заведения диагностика и лечение на пациентите е за сметка на бюджета на НЗОК.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?