"Седящата болест" по - опасна от тютюнопушенето

share
Лекарите вече заговориха за „седящата болест" - наблюденията върху негативните ефекти от обездвижването показват, че влиянието му върху здравето е сходно с това от тютюнопушенето.

Многобройни експерименти и изследвания през последните години все по-ясно очертават негативните последствия на продължителното седене. Хората, които седят дълго, развиват по-често сърдечни проблеми и са в по-голямо опасност от преждевременна смърт от сърдечносъдови заболявания, пише "Списание 8".
 
Едно от проучванията показва, че хора (възрастни индивиди), които седят в продължение на четири часа на ден пред телевизора или компютъра си имат 80% по-висок риск от смърт от сърдечносъдови заболявания от тези, които прекарват по-малко от два часа на ден пред телевизора. Това не зависи от други рискови фактори като пушене или начин на хранене. 

Решението, за съжаление, не е в допълнителни тренировки и време във фитнеса. Тези занимания изглежда не намаляват опасността. 
 
„Вместо това, отговорът е да спрем да седим толкова и да започнем да се движим повече", казва доктор Джеймс Ливайн, ръководител на едно от изследванията. 
 
„Само с това, че стоите изправени, вие горите три пъти повече калории, отколкото докато седите. Контракциите на мускулите, включително и тези, необходими за да стоите прави, задвижват важни процеси, свързани с горенето на мазнини и захар. Когато седите, контракциите спират и тези процеси замират", обяснява Ливайн.
 
Друго ново изследване показва, че кръвната захар се покачва при слаба физическа активност. Учени от Университета в Мисури помолили група хора, които обикновено са в движение, да прекарат три дни в заседнал начин на живот. Въпреки че през този период те ядат същата храна, кръвната им захар се покачва след хранене с около 26% в сравнение с дните, когато са физически активни. 
 
В крайна сметка не е нужно да правите маратонско бягане, но доказателствата са единодушни -  трябва да се движите.

Водещи новини

Още новини