Според американски учени редовното постене може да предпази мозъка от дегенеративни болести. Изследователи от Националния институт по стареене в Балтимор твърдят, че имат доказателства за това, че пълното спиране на храната за един или два дни може да предпази мозъка от най-тежките последици от алцхаймер, паркинсон и други подобни заболявания, отбелязва "Евангелски вестник".
„Намаляването приема на калории помага на мозъка, но още по-ефективно е да се минава през период на постене, когато не се приема никаква храна, а след това период на нормално хранене”, казва проф. Марк Матсън, завеждащ Лабораторията по невробиология към института и професор в Медицинския факултет на университета „Джон Хопкинс” в Балтимор.
Пред Американската асоциация за напредък в науката Матсън заявява, че редуването на периоди с храна и без храна е ключово важен за лечението. Учените установили, че ако два дни седмично се приемат под 500 калории, което се равнява на един-два зеленчука и чаша чай, това има силно благотворно влияние върху различни болести на нервната система.
Учените отдавна са открили, че нискокалорийната диета е рецепта за по-дълъг живот. Опитните мишки на ограничено количество храна удължават живота си с 40%. Подобен ефект се забелязва и при хората. Матисън и колегите му обаче отиват по-далече, като твърдят, че периодичното гладуване не само помага на боледуващите, но и забавя появата на болести, поразяващи мозъка, а също така намалява вероятността от инфаркти.
В допълнение Матисън и екипът му са разработили механизъм, чрез който растежът на невроните в мозъка може да бъде повлиян чрез намален прием на въглехидрати. Намаляването на храната освобождава в мозъка агенти, които играят ключова роля за възстановяването на невроните в мозъка, а този процес възпира развитието на алцхаймер и паркинсон.
Учени: Постенето пази от алцхаймер и паркинсон
- 02.03.2012 | 19:16
- 1238