До 14 дни министърът на здравеопазването Стефан Константинов трябва да предостави информация на парламентарната комисия по здравеопазването за образуването на цените на лекарствата в България и предложения за намаляването на тези цени.
Срокът за анализ на ценообразуването на лекарствата и дейността на Комисията по цени и реимбурсиране на лекарствата и възложените механизми за намаление на цените на лекарствата в аптечната мрежа ще бъде 14 дни. 12 членове на комисията гласуваха "за", 12 "се въздържаха”, "против" нямаше. Предложението беше направено от председателя на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова.
По повод исканата му от БСП оставка здравният министър каза, че престоят му на поста не е самоцел, но хората, които искат оставки трябва да кажат какво точно искат – да няма промени или са против хората, които искат да променят системата. "Моята позиция винаги е била за промени", добави той.
"Дойдох, за да чуя някакви предложения от законотворците за намаляване на цените на лекарствата. Дискусията беше по-скоро политическа и опознавателна. Никой не спомена електронната рецепта. Никой не каза ясна информация за колко хора всъщност отива този оскъден ресурс, който се ползва за лекарства у нас, защото две трети от лекарствата хората си ги купуват от джоба, а една трета се плаща от Здравната каса. Интересно за колко хора отива тази част и с какви заболявания. Предстои договаряне на по-ниски цени на НЗОК с производителите, защото те като голям купувач имат възможности да го направят и Министерството на здравеопазването ще застане зад тях. Намаляването на ДДС е комплексен въпрос и би следвало Министерството на финансите да се произнесе по него, не мога да говоря от тяхно име, но е естествено, ако то е с по-ниска ставка и цените на лекарствата да паднат", каза още Стефан Константинов.