Два милиона не се осигуряват

share

Фалити на болници, ограничаване на броя им, готова здравна карта, идея да бъдат преследвани пациенти, които не са плащали здравни осигуровки - всичко това коментираха в "Преди всички" д-р Даниела Дариткова, заместник-председател на Здравната комисия в парламента и главният секретар на Българския лекарски съюз д-р Димитър Ленков.

Държавата е давала пари за нови болници и сега се предлага обратният механизъм, но не са ясни критериите, по които касата ще започне да избира с кого да сключи договор и с кого не, каза д-р Ленков. При положение че броят на лекарите непрекъснато намалява, че за изграждането на един специалисти са нужни доста години можеше да бъде контролиран този буен растеж на лечебните заведения. Все пак, трябва да осигурим и конкуренция. Нещата трябва да са консенсусни, каза д-р Дариткова.

Идеята на проф. Генчо Начев за класация на болниците е добра, но пак опираме до критериите – как ще бъдат оценявани болници, където няма оперативна дейност - невролози, кардиолози, ендокризонолози. Все пак, нещата могат и трябва да бъдат променени, смята д-р Ленков.

Квалификацията е един от основните стълбове на добрата дейност. Хората, които са активно ангажирани с продължаващото си обучение да бъдат активно стимулирани, каза д-р Дариткова.

НАП не е влязъл във функциите си. Броят на неосигурените е 1.9 милиона. Какво правят оторизираните органи, за да намалят броя на тези хора? – не правят нищо. В Германия той е 45 000 души. В другите страни този проблем се решава от общините. По закон всички български граждани трябва да си плащат здравните осигуровки, но това не става. Няма безплатно лечение, подчертаха специалистите.

Водещи новини

Още новини