Българите доплащат за лечение между 300 млн. и 450 млн. лв. годишно на касите на болниците. С парите, с които лечебните заведения в страната разполагат, могат да покрият не повече от 20% от задълженията си. Това значи, че още тази година болниците са изхарчили 80% от доходите си за догодина. Данните бяха представени по време на кръгла маса, организирана като част от Икономическия форум за Югоизточна Европа, който бе открит в София, предаде Дарик.
Българските болници изхарчват почти всичко, което изкарват. Това е изводът от доклад за състоянието на болничната помощ у нас.
По време на форума бе припомнено финансово правило, което гласи, че ако едно лечебно заведение изразходва над 40% от приходите си за възнаграждения, то работи на загуба. У нас е точно така, става ясно от думите на Живко Петров от консултантската къща, изготвила доклада.
„Има нарастване на разходите за възнаграждения, като процент от приходите на лечебните заведения също нарастват - и при трите вида лечебни заведения като форма на собственост. При общинските болници достигат 50% от прихода, при държавните - 46% от прихода, а при частните - около 37% от прихода", добави Петров.
На форума стана ясно, че за външни услуги като ток, вода, храна и отопление частните болници харчели почти два пъти повече от приходите си, отколкото държавните и общинските. „Официалното доплащане от пациентите, отразено във финансовите отчети на лечебните заведения за болнична помощ, варира между 300 и 450 млн. годишно. Говоря единствено за доплащане на касата на лечебните заведения, независимо дали са публични или частни, като това е било отразено във финансовите им отчети. С парите, които имат болниците, към момента могат да платят около 20% от задълженията си, или казано с други думи - ние сме изхарчили 80% от дохода си за догодина в тази", каза още Петров.
На форума присъства проф. Жак дьо Таф, автор на болничната реформа в Белгия. Една от мерките, които са предприели там, е била затваряне на всички лечебни заведения, които разполагат с под 150 легла.