НЗОК забавя плащанията си

share

Заплащането за извършена и отчетена дейност на договорните партньори на НЗОК за месец януари 2015 г. се извършва съгласно Постановление на Министерския съвет номер 94 от 24 април 2014 г. Предвид обстоятелството, че към днешна дата – 18.02.2015 г., няма оторизиран представител на институцията, който да разписва необходимите за това документи, съществува реална опасност сроковете на предстоящите плащания да не бъдат спазени. Това се казва в официална позиция на НЗОК изпратена до медиите.

От касата разпространиха график на плащанията, които трябва да бъдат извършени:

19.02.2015 г. – заплащане за отчетената от аптеките дейност за първите 15 дни на януари;

25-26.02.2015 г. – заплащане за дейност януари 2015 г. на всички договорни партньори на НЗОК: Извънболнична медицинска помощ, Лаборатории, Дентална помощ, Болнична медицинска помощ;

27.02.2015 г. – заплати на служителите в Централното управление на НЗОК.

Лечебните заведения няма да успеят в определения срок да се разплатят с различни доставчици, респективно - няма да могат да изплатят възнагражденията на персонала. Има реална опасност от предявяване на съдебни искове към НЗОК за лихви към забавените плащания, посочват от касата.

Много от служителите в НЗОК имат задължения към банките. Ако заплатите им не се приведат в срок, заемите не могат да бъдат обслужени, което не е без последствия за задължените лица. При така създалата се ситуация не могат да бъдат придвижени и протоколите за лекарства на пациентите.

Към момента са обработени протоколи от комисията за скъпоструващо лечение в НЗОК за следните заболявания:

Хроничен вирусен хепати – одобрени 91 ЗОЛ, отложени – 4 ЗОЛ;

Серопозитивен ревматоиден артрит и ювенилен артрит – одобрени 171 ЗОЛ, отложени -9 ЗОЛ;

Анкилозиращ спондилит и Псориатичен артрит – одобрени 185 ЗОЛ, отложени – 17 ЗОЛ;

Десиминиран лупус еритематодес – одобрени 6 ЗОЛ, отложени – 2 ЗОЛ;

Грануломатоза на Wegener – одобрен 1 ЗОЛ.

Пациентите с одобрени протоколи не могат да получат лекарствата си и това ще доведе до провеждането на лечението им. Пациентите с отложени протоколи могат да бъдат лишени от лечение за по-дълъг период, тъй като отлагането им е свързано с предоставяне на комисията на допълнителни изследвания, консултации или други документи. При последните две заболявания - Десиминиран лупус еритематодес и Грануломатоза на Wegener става дума за редки болести и забавянето на лечението и на един човек е от значение, се казва още в съобщението.

Водещи новини

Още новини