Необходимо е Министерството на здравеопазването да осъществява по-голям контрол върху директорите на болници и да следи техните инвестиционни проекти. Това се налага тъй като не винаги средствата, които се получават от лечебните заведения, се разпределят правилно. Това каза един от най-добрите неонатолози в България доц. Ралица Георгиева пред "Дарик".
Специалистът от столичната педиатрия изтъкна, че над 50% от студентите по медицина още в пети курс са готови с плановете си за реализация в чужбина. Тези, които оставали тук категорично не искат и да чуват за педиатрия и неонатология.
Благотворителните инициативи не трябва да бъдат единственият начин за осигуряване на апаратура, когато говорим за неонатология, убедена е доц. Георгиева.
„Тук смятам, че все още държавата е длъжник в това отношение не само като осигуряване на допълнителни средства, но и като регулативна дейност, която би трябвало да се извършва от Министерство на здравеопазването, спрямо директорите на лечебните заведения, така че да следи техните инвестиционни проекти по отношение снабдяването с апаратура на тези интензивни звена. тВинаги можем да кажем, че е правилно разпределението на средствата, които се получават в болниците и може би един по-голям контрол в това отношение върху ръководителите на лечебните заведения ще окаже положителна роля за правилното инвестиране в апаратура", обясни Георгиева.
Другият основен проблем, пред който се изправят българската неонатология и родната педиатрия, е липсата на кадри. И най-прекрасната апаратура да имаме, работата с нея е обречена на неуспех, ако няма специалисти, посочва неонатологът.