Само фелдшер в линейките

share

Само медицинска сестра и най-много фелдшер ще пътуват занапред в линейките, когато бъдат извикани на адрес чрез телефон 112. Това предвижда концепцията за Спешна помощ, съобщи проф. Милан Миланов, който е в работната група, подготвяща документа. Те са достатъчно квалифицирани, за да направят повечето спешни манипулации, докато пациентът бъде откаран в болницата, допълни проф. Миланов, който е дългогодишен шеф на Клиниката по реанимация и анестезиология в „Пирогов”, пише Монитор.

Лекарите ще чакат в спешния болничен комплекс и ще се отзовават само ако са повикани от друг лекар или джипи, или пък при много тежка ситуация, с която не може да се справи средният медицински персонал.

Новият модел за спешна помощ бе представен пред спешни медици от цялата страна в София вчера. Дискусията бе организирана от Българския лекарски съюз.

Срещу идеята в линейката да има само медсестра или фелдшер скочиха от Националната асоциация на работещите в Спешна медицинска помощ.

Сестрите нямат това право по закон, те не могат да правят всички необходими манипулации без присъствието на лекар, категорична бе председателката на асоциацията д-р Десислава Кателиева, която е лекар във Варненската спешна помощ. Позволява се на парамедиците да придружават пациент в линейката, но първият випуск още не е завършил, поясни д-р Кателиева.

Тя подчерта, че гилдията има нужда от закон за спешната помощ. Според проф. Миланов обаче такъв не бил нужен. От своя страна той обясни, че до края на тази година ще бъдат създадени спешни центрове към тринадесет големи болници в страната, които да осигуряват до 90% от болничната спешна медицинска помощ. Това ще бъде т. нар. първо ниво на спешност. Второ ниво предвижда създаването на спешни звена в многопрофилните болници за активно лечение, дори те да са малки като общинските например.

Те ще покриват 60 на сто от спешната медицина. Всички спешни звена заедно с приемните спешни отделения ще формират спешен болничен комплекс.

Сегашните спешни отделения чисто административно ще се извадят от болниците и ще преминат към спешните центрове, както преди управлението на тройната коалиция. По думите на проф. Миланов медиците в тях ще лекуват и оперират на държавни разноски, ако е по спешност, а по клинична пътека - ако пациентът е планов.

От асоциацията на спешните медици обаче опонират, че за тези отделения няма да има персонал, защото лекарите бягат от Спешна помощ и заради ниски заплати, и заради отрязаната от ВАС възможност да специализират с предимство.

Ще се радвам, ако се създаде частна спешна помощ, заяви след вчерашното заседание на кабинета здравният министър д-р Таня Андреева. Тя обаче уточни, че при нея няма депозиран проект за частни линейки. „Може би има хора, които имат подобни идеи, и аз бих ги приветствала, защото спешната помощ не е ексклузивно право на държавата. Дори Комисията за защита на конкуренцията се е произнесла по този въпрос”, допълни д-р Андреева.

По отношение на идеята да има общинска бърза помощ, която да ползва метрото, здравният министър обяви, че от много години има подобна идея, но никой не е разработил сериозен проект и не го е реализирал.

Д-р Андреева коментира и връщането на санитарната авиация. „Хеликоптерите ще се използват само в ситуации на тежки политравми, при катастрофи, в случаи на тежки контузии, както беше при атентата в Сарафово, когато трябва максимално бързо да се транспортират хората, без да се причинява раздвижване на тялото. Те няма да заместват линейките, нито работата на спешните екипи”, уточни здравният министър.

Министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева обяви, че ще заведе дело за клевета срещу депутатката от ГЕРБ и нейна бивша предшественичка на поста Десислава Атанасова. То е за обвинение за проведена обществена поръчка за информационна система за спешна помощ, каквато, по думите на Атанасова, вече била направена преди години, а в министерството не се открити данни за това.

Водещи новини

Още новини