Осигурителен парадокс оставя без болнични ранена в тежка катастрофа жена

share

Месеци наред НОИ отказва да преведе болничните на жена от Враца, пострадала в тежка катастрофа, в която губи съпруга си. Генка Илиева е изряден платец към държавата, но попада в парадокс на осигурителната система, съобщи БТВ.

След произшествието миналия септември жената е с риск за живота, лекувана е от болница в болница и е обездвижена месеци наред. „Не пожелавам на никого моето състояние – счупен на две крак, осем счупени ребра, засегнат бял дроб, един месец без говор, дишала съм с трахеята,” разказа Генка.

Приживе съпругът й е собственик на фирма за хранителни стоки, в която жена му е магазинер, и плаща редовно осигуровки и данъци. След смъртта му трудовите договори с работниците във фирмата автоматично са прекратени. Включително и с Генка. От момента на катастрофата тя вече не е работник, а собственик на фирмата. Едновременно с това излиза в болнични, които НОИ отказва да признае, защото жената няма нито един работен ден като шеф.

„Проблемът е, че в момента, в който тя става самоосигуряващ се, започва и болничният, и затова не може да се плаща, защото, ако едно лице започне работа по трудов договор днес и от днес се разболее, също няма да има право на болничен,” обясни Сашка Луканова, началник-отдел Районно управление „Социално осигуряване" във Враца.

Потърпевшата се опитва да върне времето назад според изискванията на НОИ. „Трябвало е на 26 септември след катастрофата да сляза от колата, да отида да прехвърля фирмата на мое име, да имам поне един ден работен, за да мога след това да ми се изплатят болничните,” обяснява тя парадоксалната ситуация.

До момента жената все още не е получила и стотинка за шестте месеца, в които лекува травмите от катастрофата. „Редовните платци в един момент, когато имат нужда от помощта на държавата, тя отказва,” недоволна е жената.

Казусът на Генка е от редките в държавата, с които са запознати дори експертите в най-висшите нива на Осигурителния институт, но всички по веригата са категорични, че законът не може да се нарушава.

„По принцип имаме и други случаи, при които временната неработоспособност съвпада с началото на упражняване на дейността, и в тези случаи лицата нямат право на парично обезщетение независимо колко време преди това са осигурявани,” обясни Сашка Луканова.

Административният съд във Враца излиза с решение в полза на Генка. В момента то се обжалва пред по-горна инстанция. Проблемът е, че заради замразените плащания от НОИ застрахователната компания, към която Генка има застраховка, основателно или не - също не превежда пари.

„Застрахователите казват, че искат да видят какво обезщетение ще получи от НОИ и след това ще преценят какво да й дадат, на практика нищо не получаваме нито от НОИ, нито от застрахователите,” посочи дъщерята на Генка Теодора.

Въпреки че все още не е добре, Генка е принудена да се върне зад щанда в село Горно Пещене, за да може да преживява. „Нима съм искала да пострадам и най-важно - да загуба най-важния човек за мен,” пита жената.

Водещи новини

Още новини