Пациентът е потърсил лекарска помощ поради болки в сърдечната област и е изпратен от личния си лекар за консултация при кардиолог.
Това съобщиха за БТА от Национална пациентска организация. Специалистът е направил кардиография на пациента, която не показва никакви патологични отклонения.
Въпреки това, без да са направени допълнителни неинвазивни изследвания, кардиологът назначава коронарография, за извършването на която пациентът е насочен към частната кардиологична клиника "Кардиолайф" ООД във Варна.
След приключване на коронарографията, дясната ръка на пациента остава пристегната около пет часа. През това време не е
следено състоянието на ръката на пациента, нито той е бил инструктиран за евентуални усложнения от манипулацията.
По-късно това довежда до болки, изтръпване и избледняване на крайника, което принуждава близките да повикат лекар от звеното на "Спешна помощ". По данни на близките, екипът, който пристига на място, не проверява състоянието на ръката и едва след 48 часа пациентът е насочен към варненската болница "Св. Анна", където са направени няколко неуспешни операции за възстановяване на функциите на крайника.
След като се установява, че ръката не може да бъде спасена, пациентът е изпратен за лечение в болница "Токуда" в София, където е извършена ампутацията.
Национална пациентска организация е сезирала по случая Изпълнителната агенция "Медицински одит", Министерството на здравеопазването, Националната здравноосигурителна каса, Българския лекарски съюз и Дружеството по кардиология в България.