Лекарите в Шумен няма да протестират, но искат оставката на шефа на НЗОК

share

Шуменската колегия на Български лекарски съюз няма да протестира, по повод проблемите в здравния сектор. Решение за това са взели членовете на Управителния съвет към регионалната структура, обяви на пресконференция д-р Парашкева Вичева - председател на БЛС-Шумен, цитирана от Дарик.

Шуменските медици обаче ясно заявиха, че проблемите в здравната система са много и тя не функционира нормално. Поискана бе и оставката на управителя на Националната здравноосигурителна каса д-р Пламен Цеков. „Заделянето на бюджетни средства за здраве не е променяно от години, те са само между 3 и 3,8% от националния бюджет", обясни д-р Вичева. По думите й, лимитирането на здравната система също доказва, че тя е неефективна. „Никъде в света не може да има регулация на това, колко например инфаркта или инсулта ще има на месец", подчерта още председателят на БЛС-Шумен. Тя допълни, че лекарското съсловие не иска да бъде част от хаоса в държавата, но иска да има условия пациентите да бъдат лекувани качествено.

Според управителят на многопрофилната болница в Нови пазар д-р Атанас Атанасов здравната система в България е пред разпад. „Здравни заведение фалират едно след друго или преустановяват дейност, лекари и сестри напускат и започват работа в чужбина, това ограничава достъпа до качествено медицинско обслужване", заяви д-р Атанасов. Според него причините за лошото състояние на здравния сектор са: некомпетентността в управлението на сектора на висше ниво; одържавяването на Здравната каса; финансовия произвол; липса на върховенство на закона. Като пример той посочи разходваните извън сектора през последните години над 2 млрд лева от здравноосигурителните вноски на гражданите."Никой не е дал обяснение за какво са изразходвани тези средства", допълни д-р Атанасов и поиска тези пари да бъдат възстановени за здравеопазване.

Д-р Ивайло Петров допълни, че в системния хаос няма място за лекарска стачка. „Системата на здравеопазването е спокойна, защото ние продължаваме да работим", подчерта той. По думите му, обаче медиците ще продължат да настояват за промени.  „Нужна е промяна, но тя трябва да тръгне от обществото", поясни д-р Петров. Според него моделът на финансиране произвежда отрицателни резултати. По думите му, шуменската многопрофилна болница се издържа от плановия прием, докато 65% от пациентите са спешни. Д-р Петров посочи още, че през тази година делегираният бюджет на здравното заведение е със 17% по-нисък от този за 2012 г. и е равен на 8 606 000 лв.

Водещи новини

Още новини