От тази година Касата ще плаща за четири нови групи медицински изделия. Сред тях са изкуствени лещи, стави и консумативи за неврохирургията. Според пациентски организации обаче, начинът на финансиране ще принуди пациентите сами да си купуват скъпите изделия, разказва Нова телевизия.
Стоян Стефанов се нуждае от изкуствена клапа на сърцето. Цената й може да достигне няколко хиляди лева. Досега такова изделие се поемаше от Касата до определена цена, а пациентът можеше да доплаща, ако иска по-скъпо. Според новия метод на финансиране, който трябва да заработи от тази година, възможността за доплащане отпада.
„Ще се плати най-ниската цена, най-евтиния продукт от дадена група, а ако пациентът не се възползва от него - то тогава той губи всякакво право на реимбурсация и трябва да си заплати пълната цена. По този начин пациентите ще бъдат застрашени”, коментира Пенка Георгиева от Българската асоциация за закрила на пациентите.
Другата алтернатива за болните като Стоян е да изберат най-евтиния имплант. Според кардиохирурзите обаче, по-евтините изделия обикновено не издържат дълго и се налага пациентът да бъде опериран отново в кратки срокове.
„Има разработени три - четири вида импланти - един е подходящ за този случай, друг - за другия. При положение, че се унифицира тази методика и се поставя една и съща клапа на всички пациенти, това е риск както за живота на пациентите, така създава и технически трудности за нас, защото затруднява самата операция”, каза доц. Димитър Петков.
Такъв проблем може да се появи и за други масови медицински изделия - например изкуствените стави и лещи. От Здравната каса обясняват, че са получили възраженията на лекарите и пациентите, но все още не е ясно дали ще променят новата схема.
Междувременно, пациентски организации заплашват, че ще сезират Комисиите за защита от дискриминация и за защита на конкуренцията, ако до месец не е готов регистърът на медицинските изделия.