Периодичното изчезване на лекарства в страната е системен проблем. Всяка сряда снабдяваме комисията с информация за проблема. Освен реекспорта съществува една система, която трябва да се подобри. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на изслушване на здравната комисия на НС.
На въпрос дали куфарната търговия с лекарства от съседните ни държави, ще продължи, заради липсата им у нас, проф. Хинков заяви:
„Твърде вероятно е. Докато не се справим с контрола на лекарствата, които се изписват. С електронната рецепта се справихме с някои проблеми, например с антибиотичната резистентност. Включихме и антибиотиците в този контролен режим. Продължаваме да работим по този въпроса“, подчерта здравният министър.
За седмица: Само едно липсващо лекарство с четири заместителя
Министърът на здравеопазването бе попитан как ще бъде решен с липсата на лекари за болницата във Враца. По време на изслушването стана ясно, че скоро ще има проблем с гинекологичното отделение, където масово лекарите смятат да напуснат по примера на педиатрите. Проф. Хинков уверим, че следи проблема и съобщи, че лекарите са излушавани с оферти за по-добро заплащане от болница "Сърце и мозък". Той увери, че ще бъде решен проблемът.
Преди заседанието на здравната комисия проф. Хинков коментира ситуацията по Южното Черноморие. "Не виждам някакъв сериозен хигиенно-епидемиологичен риск в момента", каза той.
Той не изключи вероятността в бъдеще да се стигне до приватизиране на болници.
"След като се оттегли водата, може да се очаква евентуално замърсени площи и да се застраши хигиенно-епидемичната обстановка", предупреди той. По думите му има достатъчно питейна вода, но трябва да се внимава каква вода ще се ползва за миене.
Министър Хинков заяви, че може би ще бъдат назначени допълнителни замервания за замърсеността на морето.
"Има риск за здравето на хората след всяко наводнение, като те са в няколко направления", каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и посочи, че първото включва хора, пострадали от самия воден поток. Друга опасност на малко по-късен етап е приемането на замърсена храна и вода. Към момента водоснабдяването е възстановено към всички населени места, като водата препоръчваме да се използва само за хигиенни нужди, коментира доц. Кунчев.
По думите му докато не излязат две отрицателни проби, които да доказват чистотата на водата, тя няма да може да се използва. Очакваме това да стане в рамките на един – два дни, каза Кунчев и добави, че това важи и за водите за къпане. Поне до следващата седмица препоръчваме да не се използват плажовете, тъй като количеството отпадни вещества, включително трупове на животни, е много голямо и е необходимо време за самоочистване, отбеляза доц. Кунчев.