Над 300 животоспасяващи лекарства липсват в аптечната мрежа. Не става дума само за антибиотици, това прави впечатление, защото е сезонът на грипа. Това обяви председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов в ефира на БТВ.
Той обясни, че само една трета от животоспасяващите медикаменти могат да се заменят с нещо друго.
По думите му що се касае антибиотиците не само износът е причината за проблема, а увеличеното търсене. Чисто логистични и производствени причини също са намесени.
"Износът на лекарства е законен, но първо трябва да се задоволи българският пазар. Търговците обаче не го правят", каза Костов.
Той обясни, че контролният орган е Изпълнителната агенция по лекарствата. Освен това инструментът, който е създаден, за да се контролира износът, трябва да се промени. Костов добави, че има създаден експертен съвет, който работи по промяната на механизма на износа на лекарства от месец.
„В сравнение с всички околни държави, които нямат тази система, ние я имаме. Просто тя трябва да се използва и трябва да се направи така, че да не се заобикаля. Най-много се изнасят именно тези 300 лекарства. Това са много скъпи медикаменти. Те са обикновено на иновативните компании, големи компании“, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Той добави, че не се знае кога ще ги има отново у нас, защото някои дори липсват от години не от месеци.