Вирусолог: Терапията с моноклонални антитела спасява болни от COVID-19, но е много скъпа

Кадър: БНТ
share

Моноклоналните антитела са една сбъдната мечта на много учени. С тях можем да се прицелим и да поразим една засегната структура. Това заяви вирусологът проф. Радостина Александрова от БАН в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

„Моноклоналните антитела блокират вируса и му пречат да се развие. Те са създадени в лабораторни условия. Когато миналата година президентът Доналд Тръмп се зарази, той бе лекуван именно с тях“, уточни тя.

Терапията с моноклонални антитела намалява смъртността при COVID-19

„При Регенерона става дума за два вида антитела, които атакуват COVID вируса. Регенерон получи разрешение за употреба от Американската агенция за храни и лекарствата. Той се използва при хората, които са в началото на заболяването, а не са на кислородна терапия. Това е една доста скъпа терапия. За сравнение, ако една ваксина в САЩ струва около 20 долара, то може да надхвърли 2000 долара. Става дума за биологичен препарат, чието производство е много специфично, а количествата на пазара са малки. Медикаментът се прилага и когато човек не може да образува антитела“, обясни проф. Александрова.

„На практика ваксините дават по-голяма защита и възможност. Работи се и върху други лекарства, насочени срещу различни участъци на белтъка на вируса“, разкри вирусологът.

„Не е изненадващо, че РНК ваксината бе създадена толкова бързо, защото учените се подготвяха за подобен отговор на вирусите. Познавайки вируса ваксина може да се създаде буквално за седмица, а ние знаехме къде точно да търсим, тъй като през 2012 и 2015 г. имаше вече пандемия от коронавируси“, каза още проф. Александрова.


 

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33062

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини