Шефовете на "Пфайзер" и "Бионтех" с революционни новини за ваксината си

Getty Images (архив)
share

Компаниите "Пфайзер" и "Бионтех", участвали съвместно в разработването на ваксината срещу COVID-19, обявиха през днешния ден, че след нови проучвания, проведени от Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ, било установено, че препаратът им без проблеми би могъл да се съхранява в продължение на две седмици и в хладилници, поддържащи температура между -25°C и -15°C.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33015

Както е известно, в настоящата техническа характеристика на ваксината е записано, че тя трябва да се съхранява в свръхстуден фризер при температура между -80ºC и -60ºC за период до шест месеца.

Преди да се смеси с физиологичен разредител, ваксината може да се съхранява и в хладилник до пет дни при стандартна температура между 2°C и 8°C.

"Пфайзер" и "Модерна" обявиха песимистични новини за ваксините си

От двете компании посочиха, че в следващите седмици ще предоставят резултатите и от други здравни регулатори по света, които се очаква да потвърдят заключението на Агенцията за контрол на храните и лекарствата на САЩ.

Ако и други държавни регулатори го потвърдят, то това ще е изцяло нова опция за съхранение на препарата ни от страна на аптеките и центровете за ваксинация, което ще им позволи да бъдат и по-гъвкави в нейното съхранение и пренасяне. Целта е нашата ваксина да бъде максимално достъпна и удобна във всяка точка на света, коментира собственикът и генерален директор на "Пфайзер" Алберт Бурла, цитиран от онлайн портала Infobae.

Учени призоваха: Забавете втората доза от ваксината на "Пфайзер"

Основната ни задача бе светкавично бързо да създадем достатъчно ефикасна и безопасна ваксина, за да я предоставим на всички уязвими групи по света, за да съумеем да спасим повече животи. В същото време продължаваме да събираме данни, които да ни позволят да съхраняваме препарата при -20°C, допълни от своя страна и съоснователят на "Бионтех" Угур Сахин.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33015

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини