Оксфордският университет обяви началото на изпитания, при които ще се тества комбинираното действие на две различни дози ваксини при един и същ пациент, предадоха световните информационни агенции.
"Ако докажем, че тези ваксини могат да бъдат взаимозаменяеми, това ще увеличи значително възможностите за тяхното гъвкаво прилагане", заяви проф. Матю Снейп, който е натоварен да осъществи изследването.
То се провежда за пръв път в света и ще обхване 820 доброволци на възраст над 50 години. Ще бъде проучено комбинираното въздействие на двете ваксини, които понастоящем се прилагат на територията на Великобритания - тази на "Пфайзер/Бионтех" и на "Астра Зенека/Оксфорд".
Ще бъде проверена ефикасността на препаратите във функция от времевия интервал между двете дози.
В изследването ще се поставят инжекции с интервал от четири седмици, близък до препоръчания първоначално, и от 12 седмици, за да могат да бъдат имунизирани възможно най-голям брой хора, както практикуват британските власти. Данните от имунния отговор на доброволците спрямо микса от ваксини ще бъдат получени през месец юни.
В началото на експериментите първата имунизация ще бъде направена с препарата на "Астра Зенека/Оскфорд", а втората - с този на "Пфайзер/Бионтех". При следващите експерименти ще бъде обърнат редът на двете ваксини.
Великобритания е най-засегнатата страна от новия коронавирус в Европа с над 108 хиляди смъртни случая. Обединеното кралство направи от ваксинацията своя национална кауза, за да преодолее здравната криза, която се изостри след появата на територията й на по-заразен вариант на коронавируса.
Досега броят на ваксинираните британци надхвърли 10 милиона души, като целта е те да станат 15 милиона до средата на месец февруари, допълва БТА.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?