Д-р Станимир Хасърджиев: Нямаме добра организация за ваксиниране

Булфото
share

„Правителството е предпазливо не без основание по отношение на поетапното разхлабване на мерките, така и е по-света – там мерките дори се затягат“, коментира в „Преди всички“ по БНР д-р Станимир Хасърджиев, председател на Националната пациентска организация, предстоящото разхлабване на противоепидемичните меки от началото на месец февруари.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

„Освен това нашата здравна система има много недостатъци и когато болните се увеличават, се вижда какво се случва. Така че мерките сега са доста предпазливи, ние ще бъдем късметлии, ако броят заболели сега се запази така. А бяхме на едно от първите места по смъртност от вируса миналата година, това не бива да се повтаря.“

Според Хасърджиев здравеопазването ни в момента има много недостатъци. „Сега се заплаща за бездействието за това да се реформира здравната система.

Относно ваксинирането нямаме добра организация, а няма и ваксини, които да стигнат за всички, дори те да поискат да бъдат ваксинирани.

Най-важното е страната ни да ваксинира и предпази хронично болните и възрастните хора, защото те сега са най-застрашени. Към тях трябва да се насочени всичките ни усилия – електронно здравеопазване, домашни грижи и достъп до най-съвременните лекарства, ваксини и всякаква грижа – само това ще позволи да се върнем към нормалния си начин на живот."

По думите на д-р Хасърджиев в рамките на една година фармацевтичните компании няма да могат да произведат нужното количество ваксини.

Д-р Хасърджиев с коментар за казуса с ваксинираните общински съветници в Сандански

"Затова беше важно България да си подреди правилно приоритетите в здравеопазването много ясно - реорганизация на лекарите, грижи да хронично болните пациенти и електронното здравеопазване. Сега на безплатния телефон към Националната пациентска организация много хронично болни пациенти питат как ще се лекуват, бременните също питат, защото някои от личните лекари са спрели да си вдигат телефоните, усложниха се много от заболяванията, много от хората са без достъп до лечение, защото беше ясно, че тази инфекция няма да си тръгне. Тези хора ни търсят, защото се лутат и не знаят какво да правят.

Аз виждам и опитите и на Министерството на здравеопазването и медицинската общност, но това са хаотични опити, защото години наред се пренебрегваха важни неща в здравеопазването", каза още д-р Хасърджиев.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33059

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини