През последните седмици българските фармацевти наблюдават една свръхупотреба на антибиотици. Това обяви на брифинг председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова.
,,СЗО е определелира фармацевтите като най-достъпни медицински специалисти, така че имаме професионално задължение да насочим нашето внимание към рационалната употреба на антибиотици'', допълни проф. Сербезова.
Антибиотикът се приема за пълния курс на лечение, но също така е важно и какви други лекарства се приемат. Защото на клинично ниво може да се получи така, че заради друго лечение да попречите на антибиотичното лечение. Не вземайте антибиотик, който е предписан на друг. Употребата на антибиотици трябва да бъде отговорна! Така че се доверявайте на вашите лекуващи лекари и четете листовките, за да намалим употребата им във време на пандемия, апелира председателят на Българския фармацевтичен съюз.
По думите ѝ не бива да се допуска предписване на лекарства по телефона, тъй като личните лекари вече са поставени в тежки условия, а системата се намира под невероятен натиск и потърпевши са както лекари, така и фармацевти.
По отношение на противогрипните ваксини проф. Сербезова посочи, че имаме ниско покритие от около три процента.
Това, което ни се случи с COVID-19, предполагаше, че ще има повече хора, които ще искат да си сложат ваксини. Проблемът с противогрипните ваксини е, че вместо да ги планираме за един по-голям период от три или пет години, ние планираме от година за година и поради тази причина се получава този недостиг с противогрипните ваксини, уточни тя.
,,Българския фармацевтичен съюз не заявява нищо. Противогрипните ваксини не са задължителни, а препоръчителни'', напомни още проф. Сербезова.