Проф. Сербезова: Имаме сигнали за липсващи лекарства в аптеките

  • 12 ноември 2020 17:46

  • 825
  • 1
Проф. Сербезова: Имаме сигнали за липсващи лекарства в аптеките
© Кадър: БТВ

Имаме сигнали за липсващи лекарствени продукти. Такива са азитромицин, както и лекарства, които разреждат кръвта. След всеки разпространен протокол за лечение на COVID-19 в социалната мрежа следва нов дефицит. Това заяви председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Тя отново призова да не се употребяват антибиотици без да има необходимост от това.

"Когато има свръхупотреба на антибиотици е възможно да си отгледаме резистентни щамове и когато наистина имаме нужда от даден атнибиотик, той да не подейства", отбеляза фармацевтът. 

„Ние се борим с причинителите на инфекции. Когато има прекомерна употреба на антибиотици, ние правим резистентни микробите, причиняващи инфекции. Това може да стане причина за инфекции, които няма да могат да се лекуват“, предупреди тя.

По думите ѝ, СЗО е установила, че само 8% от пациентите, които са хоспитализирани с COVID-19, действително са имали бактериална или гъбична инфекция, която да изисква лечение с атнибиотик.

Лекарства за лечение на COVID-19 изчезнаха от аптеките

"Има средства, с които да подкрепим имунната си система, но това се прави само след преглед при лекар. Има повишено потребление на медикаменти. Настояваме фармацевтите да имаме право на генерична замяна на лекарства. Антибиотик би следвало да се отпуска само по лекарско предписание със съответната рецепта. В последно време, обаче се наблюдава тенденция да се изписват лекарства по телефона", отчете проф. Сербезова.

Проф. Асена Сербезова съобщи, че има уверение от доставчиците на лекарства, че вече има количества на азитромицини в аптечната мрежа.

Според нея пред всеки фармацевт стои труден избор – дали да наруши законодателството и да бъде глобен или да върне пациент, който действително да има нужда от този продукт, но му е отказан преглед. "За мен е по-удачен следобедния часови диапазон за пазаруване на хората над 65 г. Защото, ако пенсионер дойде за лекарства след 10:00 часа ще бъде глобен фармацевтът, който го обслужи? Всички негативи и проблеми на системата се обират от фармацевтите", изтъкна тя и добва, че това не е справедливо.

Последвайте канала на

Повече за Коронавирус

corona
Мая Йорданова
825 1

Свързани новини

Коментари 1

Добави коментар
Де.

2020.11.12 | 18:19

1
в западните страни всичко се купува само с рецепта нисой аптекар не си позволава свободна продажба на медикаменти а в българия аптекарите станаха доктори сами предлагат каво да се купи в случая

Добави коментар

Водещи новини