Ваксинация срещу коронавируса ще трябва да се прави всяка година, смятат експерти

Getty Images/Guliver
share

Има всички основания коронавирусната инфекция да стане сезонна, както другите остри дихателни вирусни инфекции. Затова ваксинирането срещу COVID-19 може да стане редовно, като имунизацията срещу грип, съобщи ТАСС, като цитира вирусолози и специалисти по инфекциозни болести.

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Директорът на Роспотребнадзор Анна Попова каза неотдавна, че по данни от държави и от северното, и от южното полукълбо, коронавирусната инфекция придобива сезонен характер. 

"При другите коронавируси има сезонност - от ноември до април. С голяма вероятност подобна сезонност ще е характерна и за новия коронавирус. Предполагаемият сезон на коронавируса в общия случай ще съвпада със сезона на грипа, но в различните страни и климатични условия са възможни нюанси", каза директорът на руския институт по медицинска паразитология, тропически и заразни заболявания Александър Лукашев.

Той обърна внимание, че особено важен е въпросът колко дълго ще се запазва имунитетът след ваксиниране. "Ние не се опасяваме толкова от това, че вирусът мутира и ще избяга от действията на тези ваксини, които се разработват у нас и другаде по света, колкото не сме сигурни доколко ще се запазва имунитетът и доколко той ще спира циркулацията на вируса", каза експертът.

14% от доброволците, изпробвали руска ваксина, имат оплаквания

Завеждащата катедрата по вирусология в Руската медицинска академия по продължаващо професионално образование Елена Малинникова също е съгласна, че за коронавирусната инфекция е характерна сезонността, както при другите инфекции, предаващи се по въздушно-капков път. "Този вирус ще циркулира в човешката популация в една или друга степен. Колко дълго това ще се случва, сега е трудно да се каже - може да е година и половина, може да са десет години. Но засега той се държи като другите респираторни вируси", каза Малинникова.

Учени се съмняват в точността на данните за руската ваксина срещу COVID-19

Повторното ваксиниране срещу коронавируса повишава имунната защита на организма шест пъти и повече, заяви Александър Гинцбург, директор на института "Гамалея", разработил първата руска потенциална ваксина срещу коронавируса, допълва БТА.

Novini.bg ви дава възможност да следите актуалните данни за смъртоносния коронавирус в реално време:

Всичко по темата:
Епидемията коронавирус (COVID-19) 33060

Повече за Коронавирус

Водещи новини

Още новини