По-големи правомощия за аптекарите, за да могат да продават заместители на предписани, но липсващи лекарства, предлагат от Българския фармацевтичен съюз. От пациентските организации са против т. нар. "такса рецепта".
В момента магистър-фармацевтите нямат право да променят лекарството, което е изписано от лекар, дори да има по-евтин заместител, свидетелства пациентка от Шумен пред БНР: "В аптеката по принцип не заменят лекарства. Каквото е изписано на рецептата, това ти дават".
Предложението на българския фармацевтичен съюз за т.нар. "такса рецепта" трябва да се обясни добре и да не се вади от контекста, каза председателят на регионалната фармацевтична колегия в Шумен Евгени Панайотов: "Да се даде право на фармацевта на генерично заместване. Следващата стъпка вече е генерично предписване. Да може фармацевтът, който е здравен специалист, достатъчно добре подготвен, защото фармацевтите учат наравно с докторите, да му се даде право за някои заболявания да може и той да изписва лекарства".
Според председателя на пациентската организация "Заедно с теб" Пенка Георгиева предложението е неприемливо: "Таксата, която чувам, че се предлага неофициално, е 7 лева на рецепта. Това е абсурдно! Хората нямат възможност да си доплатят лекарствата, камо ли да плащат "такса рецепта".
Според Георгиева при вече приет бюджет няма шанс "такса рецепта" да се поеме от Здравната каса.