Имунолози от университета в Монреал извършиха първите лабораторни тестове с уникален препарат - противоракова ваксина, която не само се бори със заболяването, но и притежава "обучаващи" свойства, съобщава сайтът MedicalXpress. За да може Т-лимфоцитите да се обучат да унищожават по-ефикасно поразените от болестта тъкани, в засегнатия от рак организъм се вкарват специални "дефектни" гени, съобщава БТА.
Въпросните "антигени" били изолирани в засегнати от левкемия клетки, преди да бъдат обработени и накарани да дадат своя принос за унищожаването на ракови клетки. Ваксината позволила да се води борба с болестта на генетично ниво.
Точният механизъм не е описан, но канадските имунолизи отбелязват, че в няколко опита с мишки експерименталната терапия довела както до частично, така и до пълно излекуване от различни видове рак, включително левкемия. Очаква се към изпитания на ваксината върху хора да се пристъпи през следващите две-три години. Учените поясниха, че генетичните особености на човека изискват да се извърши по-задълбочено изследване.