Нови сигнали срещу членове на Обществения съвет за изграждане на Националната детска болница. По-рано тази година частното дружество "Търговска лига" сигнализира ДАНС за дейността на Съвета.
Първият сигнал е към ДАНС и на разпити са привикани всички членове на Съвета. Като мотив тогава подателите казват, че той е превишил правомощията си като е искал от премиера Димитър Главчев да стопира инвестиционното им намерение. Само преди дни прокуратурата излезе с решение - няма да образува производство с основанието, че всеки има право на свободно изразяване.
Хора от Съвета информират, че срещу двама от тях вече има нови сигнали. Този път подадени към Комисията за противодействие на корупцията. И отнасящи се до дейности извън работата на Съвета. Кой обаче е подател на сигналите - все още не е ясно, предаде Нова телевизия.
Юни 2024 година. Надежда Цекулова, адвокат Мария Шаркова и останалите членове на Обществения съвет за Национална детска болница получават обаждания от служители на ДАНС.
„Човек и добре да живее, един ден му звънят от ДАНС”, написа в пост във Facebook адвокат Шаркова. “Трябвало да дам обяснения по жалба, подадена срещу мен от "Търговска лига" във връзка с отложеното им засега инвестиционно намерение за създаване на многопрофилна болница "Мама и аз". Това е сплашване”, пише в личния си профил в социалната мрежа и Надежда Цекулова.
След повече от два месеца Софийската градска прокуратура обяви – няма да образува производство нито по сигнала на частното дружество, нито по този, подаден от премиера Димитър Главчев, след като Министерският съвет първо одобри, а след това отхвърли проекта за изграждане на Многопрофилна болница за активно лечение „Мама и аз“ - гр. София.
„Първият сигнал е подаден от представители на търговско дружество „Търговска лига – Глобален аптечен Център“ с изложени твърдения, че представители на Обществения съвет за изграждане на НДБ с изразени позиции са застрашили националната сигурност и е извършено престъпление против Републиката. Основен довод за постановяване на отказ е, че правото на свобода на изразяване на мнение е основно право и никой не може да бъде наказан за своите мисли и в частност мнение по даден обществен въпрос”, се посочва в становището на Софийската градска прокуратура.
„Това решение на прокуратурата е логично и това е решението, което ние очаквахме. Когато по несъществени и видимо несъстоятелни сигнали се образуват проверки с участието на множество проверяващи институции, това води до сплашване”, заяви Надежда Цекулова, член на Обществения съвет за Национална детска болница.
Месеците в очакване са съпроводени от нови атаки.
„Имаше поредица от платени публикации от различни медии, които ни обвиняват в това, че възпрепятстваме развитието на модерното здравеопазване, че искаме комунизъм в детското здравеопазване”, подчерта Цекулова. И допълни: „Малко след това бяхме потърсени аз и адвокат Шаркова. Аз и адвокатите, с които се консултирам, направихме опит да изискаме информация, за това колко и какви сигнали са подадени срещу мен в Софийската районна прокуратура. Но отговорите, които получихме, не ни дават категоричност дали това са всички сигнали, подадени срещу нас”.
В доводите си през юни те заявиха, че целят пълното дискредитиране на Съвета, защото „неговите членове арогантно и без никакво правно и фактическо основание симулираха обществен натиск”. Сега, след решението на прокуратурата, но отказаха да коментират случващото се.
В позиция до Нова посочват: „Уважаема Нова Телевизия,
Съдебни и други правораздавателни актове не коментираме! Всички наши права са запазени и гарантирани от закона”.
Не обясниха също имат ли намерение да обжалват пред съда и дали са предприели други действия към Обществения съвет.