Спешна помощ се нуждае от много сериозна реформа по отношение на квалификациите на персонала и определяне на статута на работещите там. Това каза министърът на здравеопазването проф. Христо Хинков по време на изслушване в ресорната комисия в парламента.
„Все още не можем да излезем от един модел, който работи при нас от десетилетия: лекарски екипи да бъдат използвани за Спешна помощ. Идеята за парамедици, която влезе преди може би 7-8 години, доведе до това, че в момента в класификатора имаме няколко различни професии, които се допълват: медицински асистент, лекарски асистент, който се равнява на фелдшер, парамедик. Функциите на всички тези професии не са много ясни“, добави той.
„Това е нещо, което аз не съм могъл да реша в краткото време, за което съм бил на този пост. Обезлюдяват се региони и Спешна помощ трябва да поема голяма част от функциите“, каза още Хинков.
"Неправомерно се използва възможността за избор на екип в болниците", каза още министърът.
Той пое ангажимент до края на февруари да докладва пред комисията за резултатите от проверки, които се извършват в някои болници. Спазването на нормативните текстове, указани в наредбата за достъп до медицинска помощ, както и засилен контрол върху спазването ѝ, е един от начините да се намали доплащането от страна на пациентите, допълни той. В наредбата пише, че изборът на екип става по искане на пациента, след като е настанен в болницата, а не преди това, посочи още той.
Другият аспект в борбата с доплащането от страна на пациентите не може да се осъществи, каза още министър Хинков и обясни, че това е така, защото е свързан с роенето на болниците. Имаше опит да се въведе мораториум върху сключване на договори между болниците и НЗОК, но той отпадна при гласуването в парламента, припомни министър Хинков. По думите му предстои в пленарна зала да се обсъдят промени в Закона за лечебните заведения, в които също се предлага въвеждане на мораториум от страна на Министерството на здравеопазването за издаване на разрешение за лечебна дейност на нови лечебни заведения.
Министър Хинков посочи още, че отново ще поиска Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ да направи комплексна оценка дали е необходима болница с 550 легла, която да бъде построена до Казичене.
Има стандарти по спешна медицина, има ясна формулировка какво се прави. Стандартът описва всички действия при спешни състояния. Има протоколи за хирургична намеса във всяка болница, включително и в "Пирогов", обясни още здравният министър проф. Христо Хинков пред депутатите в здравната комисия. "Получават се пропуски, нещастни случаи. Във всички случаи, проблемите са организационни, има комуникация между различни институции", каза още министърът.
По думите му "Св Анна", "Пирогов" и ИСУЛ са най-натоварените болници. "В ИСУЛ има детско отделение, там са натоварени, по празниците имаше само един дежурен лекар", каза още министърът. Според него трябва да се направи отлика от спешни и неотложни състояния. Проблемите на Спешна помощ не са само на Спешната помощ, категоричен бе Хинков.
Като заключение добави, че ще види резултатите от втората проверка за Даная и тогава ще стане ясно има ли нарушения. А председателят на комисията проф. Костадин Ангелов даде изпратените въпроси от фондация "Даная" на Хинков, на които трябва да отговори в писмен вид.