Юрист за случая с разменените бебета: Не можем да се похвалим с добра организация в родилните отделения

Кадър: БТВ
share

Убедена съм, че има разписани правила в болницата, друг е въпросът дали персоналът е достатъчно обучен. Прави се т.нар. двойна и кръстосана проверка, за да се установи кой е направил този пропуск. Такъв коментар направи адвокатът по медицинско право Мария Петрова в ефира на bTV по повод случая с разменени бебета от болница "Шейново".

Тя допълни, че има и друга медицинска документация, освен въпросните гривни, която е трябвало да бъде проверена, преди съответните новородени да бъдат предадени на майките им. Според нея един от основните въпроси, на който трябва да се даде отговор, е кой е сверил гривните на майките с тези на бебетата.

Организацията по родилните отделения в България не е нещо, с което можем да се похвалим. Медицинската грижа е организирана по архаичен начин – липсва единен стандарт, поради което всяка болница разполага със свои собствени протоколи за действие, отбеляза юристът.

Майката на едно от разменените бебета проговори

По думите ѝ родителите биха могли да потърсят по съдебен път обезщетение от лечебното заведение заради причинения стрес.

Трябва да се оспорят актовете на раждане на тези деца на първо време, има си съответните процедури. Но един такъв пропуск, който изглежда административен, влече след себе си множество правни последици, отчете в заключение адвокат Мария Петрова.

Водещи новини

Още новини