Натискът върху болничната ни система е все по-голям заради големия брой заразени с COVID-19 и хоспитализирани.
"В момента "Александровска" болница, както и всички големи болници, е под натиска на тази пандемична вълна, която ни залива. Ние имаме 670 активни болнични легла, от които миналата седмица сме отделили 207 за неусложнени форми за COVID заболели. Имаме 35 реанимационни легла, които са пълни в момента. Имаме една буферна зона от 15 легла - там болните се приемат и се категоризират в коя посока да поемат. От тези 207 легла имаме 4 броя отделени за деца болни от Ковид-19 и 5 легла за психиатрично болни пациенти. Снощи към 19:30 часа бяха заети 82%, това прави около 180 легла заети с Ковид болни", съобщи координаторът по извънболничната помощ в "Александровска" болница д-р Чавдар Еленков в студиото на сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
Той заяви, че нямат достатъчно медицински персонал, който да се грижи за болните.
"За да създадеш едно отделение с еквивалентен брой легла, както другите терапевтични отделения, не е трудно, защото леглата ги имаме физически, но нямаме персонал. Изискуемият персонал за обслужване на такъв тип болни е два пъти повече отколкото за другите болни. За реанимацията това се удвоява", изтъкна д-р Еленков.
Той поясни, че за да отворят COVID отделение, трябва да затворят минимум две отделения.
По думите му засега успяват с кислородотерапията - за 15 дни кислородопотреблението е увеличено три пъти на територията на болницата.
"При първи симптоми болните трябва да се обръщат към личния си лекар. Вторият филтър е тази така наречена COVID зона. Това е кабинет за борба със заболяването. Там приемат всички болни, които са здравноосигурени. Ако не са здравноосигурени, има ред за заплащане на всички медицински услуги. Ковид зоната заработи на 17 септември. В нея може да бъдат извършени следните дейности - преглед от лекар, антигенен тест. Които са положителни, следват един алгоритъм след диагностиката. В рамките на 10 дни всички здравноосигурени лица могат да имат още един безплатен преглед и всички дейности, свързани с тези прегледи", съобщи д-р Еленков.
Той добави, че в началните дни потокът към COVID зоната е бил много слаб.
"За септември средно минаваха 5 души на ден. За октомври потокът се утрои. Средно до вчера сме имали по 14 пациенти на ден", коментира специалистът.
"От юли и август имахме средно 90-95 души на ден, желаещи да бъдат ваксинирани. След това интересът спадна необяснимо. До миналия четвъртък ние вървяхме надолу. След обявяването на мерките станаха 200 на ден", посочи той.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?