Дете се оказа едновременно с две взаимоизключващи се диагнози от две болници у нас

gettyimages
share

Дете се оказа с две взаимоизключващи се диагнози в две болници у нас. Според едната то е с бронхопневмония, според другата е здраво.

Родителите се съмняват в опит за източване на здравната каса.

Датата е 6 октомври. Късно вечерта Снежана Икова води внучката си в плевенската болница за активно лечение „Д-р Георги Странски“. Детето е на година и четири месеца с кървящи венци. Взимат му кръв и снимат дробовете му на рентген.

Лекуващият лекар на д-р Кацаров в "Пирогов" разкри бил ли е министърът с фалшива хоспитализация

„Педиатърката каза „Ами, евентуално са започнали да никнат зъбки“, викам добре, защо е нужно тогава да ни правят рентген на това малко дете? Влиза в системата и казва детето е с двустранна пневмония, незабавно да останете в отделението. Прецених, че детето не е за болница. Трябва да има температура, хрема, нещо кашлица – такива неща няма“, разказва Снежана пред БТВ.

Жената подписва документ за отказ от лечение, но мъж от спешното й пречи да си тръгне, разказва тя.

„Звъннах на 112, защото ние не можем да си тръгнем! Той ме теглеше постоянно, аз съм хванала с едната ръка детенцето, той ме тегли за блузата и казва да се върне. Те чуха, че говоря със 112 и вече ме пуснаха“, разказва Снежана.

Четири часа по-късно в градската поликлиника на Велико Търново преглеждат детето със заключение, че няма пневмония. Под направена втора снимка великотърновският доктор Марин Маринов пише, цитирам, „белодробният паренхим е нормално прозрачен“. „Това означава, че няма нищо смущаващо в белите дробове на детето“, обяснява лекарят.

Педиатърът от Търново Д-р Лора Камбурова е на същото мнение.

Случаят коментира експертът по „Връзки с обществеността“ към Плевенската болница Момчил Цветков.

„Нашата болница е една от най-натоварените в Северна България и ние не бихме си измисляли пациенти, достатъчно много COVID болни имаме. Всички наши лекари категорично след рентгенова снимка виждат, че детето има двустранна бронхопневмония“, обяснява той. Казва, че не знае какво са казали колегите му и не може да коментира диагнозата от другата болница.

Друг доктор, Стефан Стефанов от Лесидрен, свидетелства, че в деня на прегледите момиченцето не е имало нито кашлица, нито хрипове в дишането.

Близките обмислят да подадат сигнал до изпълнителната агенция за медицински надзор. За лечение на бронхопневмония здравната каса плаща на болниците по 1050 лева.

Водещи новини

Още новини