Епидемиологът доц. Атанас Мангъров определи като лишени от смисъл идеите за реформи на служебния здравен министър. Той смята, че тези промени няма да доведат до положителен ефект в сектора и подчерта необходимостта от съдържателно нов поглед върху управлението на българското здравеопазване.
Доц. Мангъров спря вниманието си върху четири основни пункта по планираните реформи:
- За премахване лимитите на болниците: Според доц. Атанас Мангъров подобна промяна ще бъде посрещната с радост, но ще върне сектора в 2015 година, когато лимитите бяха въведени. Той припомни, че това се случи тогава заради масово източване на Здравната каса. В същото време доц. Мангъров подчерта необходимостта от разделяне на заплащането на медицинския труд от заплащането на стойността на лечението и обясни, че причината за надвишаване на лимитите винаги е била и ще бъде стремежът за по-високи възнаграждения. Медицинският труд трябва да се остойности, да се регламентира, заплащането трябва да се определя от квалификацията и от натоварването.
- За прехвърляне на част от дейностите от болничната в доболничната помощ: Основната догма в нашето здравеопазване - разделянето на болничната от доболничната помощ, трябва да отпадне, посочи доц. Мангъров.
„Клиничните пътеки, както показва 20-годишният опит, са анахронизъм. Заплащането на медицинския труд трябва да е отделно от заплащането на стойността на лечението. Остойностяването на самото лечение е чисто технически въпрос и ако то не бъде свързано със заплащането на труда, няма да има излишни разходи. Престоят на пациентите в болницата трябва да се определя от лекаря, а не от предварително зададени правила, каквито са клиничните пътеки“, смята той.
- За премахване на денонощното разположение на личните лекари: „Личните лекари бяха въведени като институция и всеки от тях трябваше да наеме хора, с които да осигури 24-часово дежурство 7 дни в седмицата. Това не стана, особено времето на пандемия показа, че личните лекари са един анахронизъм и те трябва да се групират около болниците и тяхната помощ да се осъществява съвместно с болниците“.
За контрол от страна на пациентите със СМС от Здравната каса за извършени дейности: „Това е добре, но ако заплащането на труда се раздели от заплащане на стойността на лечението, нуждата от подобен пациентски контрол намалява“.
- За промяна на цените на клиничните пътеки:
Доц. Атанас Мангъров е категоричен, че промяната следва да бъде в посока увеличение на възнагражденията за труд на всички, работещи в здравните заведения, като то трябва да бъде съобразено с тяхната квалификация и натоварване и по никакъв начин да не бъде свързано с разходите за леченията. Заплащането на лечението е чисто технически проблем, като се контролира от страна на Касата, обясни той.
„Напълно съм съгласен с проф. Кантарджиев, който казва, че сегашният здравен министър е един от тези, които забъркаха тази каша в здравеопазването през 90-те години и това, което се предлага, е още от същото, което се въведе в края на 90-те. За 20 години системата показа своята неефективност, нашата здравна система се нуждае от сериозна промяна, като най-важното е да се раздели и остойности заплащането на медицинския труд и лечението“, посочи той.
Доц. Атанас Мангъров коментира и настоящите мерки в контекста на COVID-19. Според него всяко едно действие се прилага механично и без ясни аргументи.
„Канят се маските да бъдат отменени за част от хората, които са ваксинирани. Това е неетично и дискриминационно. Не трябва да се допуска. Твърдя, че носенето на маски е безсмислено. Най-доброто, което може да се случи с тях, е да ги няма. Който иска може да носи, но да се налага задължително носене, особено в детска възраст, е неправилно. Маски могат да не носят хора, които са ваксинирани с две дози и хора, които са преболедували, само че като преболедували не се считат тези, които имат антитела – те са единственото сигурно, което потвърждава, че човек се е срещал с вируса, а се неглижира. Считат се хората, които има някакъв вид тест PCR или антигенен и са били най-малко 2 седмици под карантина. Това също е медицински абсурд“, коментира още доц. Мангъров.