Мисля, че след 20 години отлагане и изчакване можем да се похвалим с тази малка стъпка в електронното здравеопазване, а именно въвеждането на електронно направление за PCR тест. COVID пандемията ускори въвеждането на електронното направление и тук искам да изразя своята благодарност на личните лекари и на БЛС, които оказаха подкрепа в целия този процес на работа. Това сподели пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването Жени Начева.
,,Министерството на здравеопазването осигури възможността всеки да се свърже с централизирания модул, независимо коя софтуерна фирма го обслужва, за да може да се прилага електронната форма за насочване'', обясни още Начева и уточни, че хартиената форма ще остане като опция.
Тя допълни, че до 11 часа днес са издадени близо 200 електронния направления за PCR тест.
,,Стойността, която заплаща НЗОК, е част от основния пакет медицински дейности. Пациентът не трябва да доплаща, но ако е самонасочил се или по собствено желание е отишъл да си направи PCR тест, там хипотезите са най-различни'', разясни още зам.-министър Начева.
Тя не изключи възможността все пак да настъпят някои проблеми в процеса на внедряване на електронната система, но побърза да увери, че ще бъдат проведени консултации с отделните софтуерни фирми, а общопрактикуващите лекари, ако трябва, ще преминат през курс на обучение.
Ще отпаднат хартиените носители, когато сме сигурни, че процесът работи безпроблемно. Това е нещо, което ще обсъждаме и с Българския лекарски съюз, допълни Начева.
Електронните направления ще се издават само когато пациентът има два от общо 11 симптома на COVID-19. Ако няма симптоми, няма да има право на такъв.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?