Консултантска фирма и шефовете на столичната Окръжна болница „Света Анна” усвоиха четвърт милион лева с фиктивен проект и фиктивна дейност.
Преди година шефовете на болница наемат фирма "Би Би рисърч енд консултинг" и заедно с нея изготвят и печелят проект на стойност 250 000 лева за обучение по английски език на 500 души от персонала, което да се извърши в самата болница. Сред предвидените да учат английски са не само лекари и сестри, а и санитарките, повечето – близо 70-годишни. И ако за някой това звучи комично, истински скандалното е, че това деветмесечно обучение е извършено само по документи. За това свидетелстват лекари.
От нашето отделение около 20 човека са записани, че са посетили този курс, но никой от тях не отиде. В началото на курса интерес от цялата болница имаха около 20-30 човека, накрая останаха двама – трима", каза един от тях, който пожела да остане анонимен.
"Има една служителка в болницата, която обикаляше и караше персонала на болницата да се подписва, според мен принудително в тези списъци", посочи още той пред Нова телевизия.
"Разписваха се, защото ги е страх от ръководството на болницата", каза още мъжът.
Запитан кой е обикалял и е събирал подписи, той отговори: "Ясенка от администрацията на болницата. Всички знаем, че тя обикаля с тези списъци болницата по заповед на административната директорка – Иванова".
"Формално се усвояват едни пари. Формално, много добре, се попълват едни документи и формално караме персонала на тази болница да се подписва под набор от документи, че те са били на курс по изучаване на английски език", заяви д-р Саша Николова.
"Тъй като задавах неудобни въпроси на ръководството, бях пенсионирана на секундата, на часа и отстранена от работа, като реаниматор с 37-годишен трудов стаж", каза още тя.
"Не знам английски. Нямам идея какви пари се точат. Аз мога да ви направя инжекция, но да ви направя финансов отчет… съжалявам", каза Иглика Павлова – сестра от Реанимация.
"Аз съм санитарка. Не знам английски. Караха ме и се подписвах за курс, ама защо, какво… Аз български не знам, та английски" допълни санитарката Теменужка Бонева.
Запитана защо, отговаря: "Ясенка ме извика. Подписвах, подписвах, подписвах ама викам тендовагинит ще получа. Нищо не питах" коментира още тя.
На една от санитарките е издаден дори сертификат за ниво В1, тоест добро ниво на владеене на езика. Сертификат, който – забележете, не е издаден от езикова школа, а от самата консултантска фирма, която придвижи европроекта и получаването на парите.
"Не разбирам английски. Знам, че ми говорите на английски, но не разбирам. Подписали сме документи. Дадоха ми, подписвам ги! Даде ми ги едно момиче от администрацията”, каза санитарката Красимира Димитрова.
"На 65 години съм. Не съм използвала досега английски език”, допълни тя.
Ръководител на проекта, е директорът на болницата – д-р Славчо Близнаков, който получава 17 000 лева за това да ръководи и да следи изпълнението. 13 000 лева пък получава административния директор – Мария Иванова.
"По договора бяха 500 човека, но ние не можахме да осигурим 500, по-малко бяха с 50-60 човека. Сестрите и санитарките все пак трябва да са по-добре подготвени. Договорът позволява различни категории. Предполагам, че може да е имало някои, които са отсъствали от курса. Нищо не мога да кажа, след като ние сме направили проект, кандидатствали сме... Не е фиктивен проект, защото ние направихме обучение по английски. Не мога да кажа колко са хората. Надявам се проектът да е ефикасен. Взел съм 17 000 лв. за него. Готов съм да ги върна, ако се докажат нередности. Не съм знаел, че хората не ходят на този курс”, заяви директорът на болницата д-р Славчо Близнаков.
Мария Иванова Жайдарова – Ръководител Адмистративна Дейност потвърди, че е взела 13 000 лева. "Била съм на един единствен курс, на който съм ходила аз", каза тя.
Екипът на телевизията не е успял да се свърже с Ясенка, тъй като тя е напуснала кабинета си, след телефонно позвъняване.
"Вижте, възможно е те да не са ходили, но все пак това е отговорност на фирмата, която е провеждала обучението. От тези пари не остават много. Аз съм взел част от сумата. Колкото съм можал съм го контролирал", каза Близнаков.
В хода на разследването, установихме, че консултантската фирма, която спечели и осигури финансиране на този европроект, е спечелила и получила финансиране за други четири големи столични болници. В две от тях служителите ще учат английски, в другите – компютърни умения. А що се отнася до столичната Окръжна болница – "Св. Анна", в хода на разследването ни се натъкнахме на още, меко казано, странни, дори абсурдни икономически събития, извършени от ръководството.