Спешно-приемно отделение към МБАЛ - Търговище обслужва месечно около 1000 пациенти, въпреки недостига на лекари. Болните са от петте общини на областта, но и от съседни области. Повече от половината от прегледаните постъпват за болнично лечение, съобщи началникът на отделението д-р Румяна Иванова пред депутата д-р Венка Стоянова на среща със специалисти от системата на спешната помощ, предаде БТА.
Коментирани са реалните възможности на Центъра за спешна медицинска помощ /ЦСМП/ в област Търговище, при съобразяване с отдалечеността на населените места. Необходимо е периодично обучение за работа в условия на спешност при бедствени ситуации, както и за поддържане квалификацията на персонала, смятат здравните специалисти. Физическата сигурност на работещите в системата също е била предмет на обсъждане.
"Безспорен е приносът на системата за спешна медицинска помощ за гарантиране на достъпно и качествено здравеопазване, което води до повишаване на жизнения стандарт",каза д-р Стоянова. Затова една от целите на правителството е подобряване условията на труд и материално-техническата обезпеченост на структурите за спешна медицинска помощ. По ОП "Региони в растеж" държавата ни получава 83 597 313 евро безвъзмездно от Европа за модернизация и преоборудване на спешната помощ. Парите са за закупуване на 400 нови линейки, изграждането на 76 изцяло нови спешни центъра, както и реконструкция и ремонт на 155 вече съществуващи сгради, допълни депутатът.