Заради лошите метеорологични условия, непочистените улици и заледяванията най-често пациентите пълнят травматологиите. Но преди да се стигне до там е важно да знаем какво първоначално трябва да се направи, ако паднем и получим травма. За информация от Новини.бг потърсихме информация от УМБАЛСМ „Пирогов“.
Стана ясно, че през последното денонощие през спешния травматологичен кабинет на "Пирогов" са прегледани 160 пациенти. Те са предимно млади хора в активна възраст. 60 от тях са останали за по-нататъшно лечение, останалите са прегледани, оказани им е лекарска помощ и са освободени, стана ясно от думите на Мария Пойразова от УМБАЛСМ „Пирогов“.
„При падане и травма първоначално се слага лед в кърпа или шал и се слага на удареното място. След това се търси лекарска помощ. Ако човек прецени, че е в състояние да отиде при личния си лекар и оттам след преглед да бъде насочен към болница“, посочи тя.
Лекарите призовават, че е добре хората да ограничат излизането навън, а когато това се налага, обувките задължително да са стабилни, а по-възрастните да ползват помощни средства за по-стабилно придвижване. Ако хората пострадат, трябва веднага да потърсят специализирана медицинска помощ, а не да прибягват до самолечение, съветват от болницата.
Ето какво да направим първоначално, ако пострадаме на леда:
Сътресение на главния мозък. Получава се обикновено при удряне на главата в земната повърхност. Признаци са: повдигане, повръщане, световъртеж, силна бледност. Понякога човек може да загуби съзнание за известно време. На пострадалия му е нужен покой. Сложете го да легне. Спазмолитици не се дават - те понижават кръвното налягане и могат да влошат състоянието. Върху главата поставете лед или студен компрес и веднага повикайте лекар, дори потърпевшият да твърди, че се чувства добре.
Изкълчване. Най-често се засяга раменната става (при опита падащият да се подпре с ръка на земята). Съпровожда се от остра болка, заради която ръката не може да се движи. Но човек може да мърда пръстите й. Помогнете на пострадалия да седне. Направете му фиксираща превръзка, за да не си движи ръката. Тя трябва да придържа към гърдите ръката, сгъната в лакътя под прав ъгъл. За целта можете да използвате например шал. В никакъв случай не се опитвайте да намествате ставата - понякога изкълчването е съчетано със счупване. Бързо се отправете към травматолога.
Удряне, натъртване. Оттокът ще се намали, ако пострадалото място се охлади. Подходящи са грейка, бутилка или полиетиленов плик, напълнени със студена вода или парченца лед от хладилника.
Разтягане на ставни връзки. Обикновено е в крака - в коляното или глезена. Макар и да е болезнено, все пак човек може да движи крайника си, да мърда пръстите му. Върху травмираното място се поставя лед и ставата се фиксира с еластичен бинт или с шал. След това непременно отидете при травматолог - възможно е разтягането да е съчетано със счупване на кост. Рентгенът ще покаже за какво става въпрос.
Счупване на кост (фрактура). Най-често се засягат крайниците. Болката е като при изкълчване, но нерядко е налице кръвонасядане (възможно е и кръвотечение от рана), оттокът бързо нараства. Отличителен белег: пострадалият не може да мърда пръстите на повредения крайник. Не бива да се стъпва на счупения крак, желателно е той да не се сгъва в коляното. Поставя се шина (в краен случай - някаква дъска или пръчка) върху дрехата, от външната страна на крака.
И съветите за безопасно предвижване на леда:
• Не дръжте ръцете си в джобовете.
• Вървете, като движите равномерно ръце напред и назад край тялото -това помага да се пази равновесие.
• Не изпъвайте докрай краката си, а ходете с леко сгънати колене. Правете малки крачки.
• Подхлъзнете ли се, стегнете се и напрегнете мускули. Светкавично притиснете ръце към гърдите, а краката сгънете в коленете. Най-малка травма получава този, който успее да падне на една страна.