Лекарите, които бяха на протеста и тези, които не им се позволи да отидат, искат едно нещо – действителна реформа. Това, което те искат като реформа и това, което предлага Москов - са различни неща. Трябва да се знае колко струва здравеопазването в България. Това не се прави, защото тогава ще лъсне истината, че политиците не дават много пари. Дават се 3,5 млрд. лева в момента, а здравеопазването струва 7 млрд. Даваме ли достатъчно? За да се знае какви са реалностите – трябва да се знае колко струва реално здравеопазването. Най-големият осигурител е държавата, а тя е и най-големият нарушител. Осигурява над 4 млн. души и дава за тях 1 млрд. лева, а контингентът на държавата ползва над 80% от услугите на Касата. Искаме достойно заплащане при ясни критерии за работа. И двете неща не ги получаваме. Това заяви д-р Дечо Дечев, бивш директор на УМБАЛ „Иван Рилски“, в ефира на БТВ по повод лекарските протести у нас.
„Лекарите протестират за това да има един министър, който да лобира за това да се въведе адекватна оценка на медицинските дейности. В зависимост от лобито някой дейности имат по-добро ценообразуване спрямо други“, заяви още той.
„При нас върнат болен няма. Приветствам много горещо подходът за комплексното лечение“, каза проф. Елена Александрова, онколог в Национален онкологичен център в София.
По думите й трябва да се върви към европейския модел, а не към азиатския. Не трябва да има липса на държавна политика в сферата на онкологията. Всички болници трябва да са равни пред закона и да имат комплексност на лечение. Трябва да бъдат конструиране така, че да има всякакви процедури. Има нови болници, които са плод на лобизъм, и даже си избират по кои пътеки да лекуват. Това не може да е така. Имаме 2% по – висока преживяемост при онкозаболяемост на гърда спрямо европейската“, каза още тя.
„От години обяснявам, че не трябва да се режат гърдите на жените, а да се правят реконструкции“, заяви проф. Александрова.