Медицинският стандарт за спешна помощ не цели наказване на лекарите, а е механизъм за подобряване на дейността, увери пред журналисти заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.
Той присъства на връчването на стипендии от Българския лекарски съюз на млади медици.
"Стандартът за спешна медицинска помощ е публикуван на интернет страницата на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане. Разписаните изисквания в документа би трябвало да важат в най-голяма степен към 2020 г"., уточни д-р Шарков.
"Телефонният триаж ще се извършва от диспечери, като с отделна заповед на министъра ще се утвърди списък кой ще го прави и какви въпроси трябва да задава на пациента", обясни д-р Шарков. Засега телефонен триаж ще се извършва от работещите на тел. 112, но предстои да се подобри дейността на системата на тел. 112 от следващата година, като се обединят усилията с тези на МВР, допълни той.
Шарков увери, че служителите, които ще правят телефонен триаж, ще бъдат обучени и ще преценяват състоянието на пациента само чрез няколко въпроса. "В момента най-бавно пристигат линейките там, където филиалът е отдалечен от населеното място и там, където има най-големи задръствания", каза още д-р Шарков. Той допълни, че през последните месеци не е имало сериозен проблем в столицата, но е бил свидетел "как дивата чалга, надута в колата, пречи да чуеш линейките, които вият зад теб". Д-р Шарков увери, че сега няма забавяне на линейките над 20 мин.