Военномедицинска академия ще отбележи днес 124 години от създаването си. В интервю по повод годишнината, началникът ѝ генерал-майор Николай Петров съобщи, че от Нова година и във ВМА пациентите ще могат да избират медицински екип. Генералът посочва, че болницата вече не натрупва дългове и няма да съкращава звена.
По повод празника гост в БНТ беше началникът на ВМА ген. проф. Николай Петров. При последното гостуване на професора през октомври той представи идеята лечението следа катастрофа да се поеме от застраховка или да се направен специален фонд, за да се облекчи Националната здравно-осигурителна каса. Той обясни, че са извадили статистики, данни, цифри, след което нещата са отишли в ръцете на Здравното министерство и текат преговори между министерството, Асоциация на застрахователите, пациентски организации. Говори се за лекарски протести. Причината е бюджетът за 2016 година, приет от Бюджетната комисия на второ четене. Най-големи дебати предизвикаха лимитите за дейности и разходите.
Проф. Петров обясни, че биха подкрепили всичко, което е разумно. "Друг е въпросът дали не започнахме да преиграваме с протестите, защото като че ли всеки за всичко протестира и всеки от нещо е недоволен", каза той. Според него решението не трябва да се търси в тази посока, а в интензивните контакти, в обсъждания и търсене на този консенсус, който ще удовлетвори страните. Той каза, че във ВМА са ощетени от лимитите, защото до настоящия момент от началото на годината, лимитът, който им е наложен от НЗОК е в размер на над 3 милиона лева. Проф. Петров не изключва възможността за фалити на болници.
Професорът честити празника на своите колеги от Академията. Той благодари на екипа. "Ние направихме истинска реформа", обобщи годината и половина от встъпването на новото ръководство. Започнали са със структурна реформа, при която са съкратили 330 щата. Усилили са частично някои звена, които са били в критичен минимум. Затегнато е финансирането. Резултатът е, че за 10 месеца тази година разходите им, спрямо същите 10 месеца предходната година, при същия обем дейност, са с 21 милиона по-малко.