Спешните медици се чудят на идеите на Москов, не искат сливане ЦСМП София-област и София-град (видео

novini.bg
share

Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ в България заявиха, че предложението на министър Петър Москов за сливане на Центъра за спешна медицинска помощ София - област и София - град е заплаха за пациентите и за работещите в спешните центрове, предаде репортер на novini.bg.

Десислава Кателиева обяви на пресконференция в БТА, че трябва да има нормативни промени, а не структурни. Тя подчерта, че към този момент ЦСМП София - град е уникален с това, че обслужва най - гъсто населения град и покрайнините с общо население около 2 милиона.

"Всички сме свидетели, че линейките пристигат бавно, че недостига квалифициран медицински персонал и затова именно са необходими нови наредби", каза още тя.

Медиците не са наясно от къде ще дойдат допълнителните екипи за София - област, които и към момента не са достатъчни. Също така те заявиха, че 50 -те хиляди амбулаторни прегледи, които се извършват в 13 - те филиала в момента, ще се осъществяват много по-трудно след това сливане, особено ако има командировани екипи в столицата.

Медиците напомниха също така, че в Спешния центъра на София - град те дават 8 - часови дежурства, а навсякъде другаде лекарите работят по 7 часа.

Недоволните от искането на министър Москов смятат, че проектът за сливане е в разрез със съществуващата законова наредба, тъй като това не е предвидено в приетата концепция от Министерски съвет за развитие на Спешната медицинска помощ за периода 2015 - 2020. Също така тя е и в разрез и с европейските препоръки за оказване на спешна медицинска помощ при прилагане на триажиране на спешните медицински повиквания  и е заплаха за пациентите и работещите спешни медици. Те предложиха на Министерство на здравеопазването да подложи на обществено обсъждане в най - кратки срокове проекта за нов медицински стандарт и да се придържа към вече приетата концепция за спешна медицинска помощ. Спешните медици се опасяват, че спешната медицинска помощ не може да понесе структурни промени преди организационно и кадрово стабилизиране.

Водещи новини

Още новини