Центровете за спешна помощ дискриминират пациентите по възрастов признак, показва проучване на Центъра за защита на правата в здравеопазването. При обаждане на телефон 112 се отправял въпрос първо за възрастта на пациента и нерядко се отказвало посещение, ако той е в напреднала възраст или с тежко увреждане.
Понякога центровете отказват да изпратят спешни медици в ромските квартали, както и хоспитализация на пациенти от цигански произход. Същевременно линейките в София, Варна, Бургас и Пловдив закъснявали обикновено с от 30 минути до няколко часа. Това разкри д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването в сутрешния блок на БТВ.
От данните в доклада се вижда още, че е констатирано грубо отношение от персонала на болниците към спешните пациенти, тежко болните и хората с увреждания. От центъра отбелязват, че хора с инсулт или друго конгнитивно или психическо разстройство са връзвани за леглата с бинтове, за да бъдат обездвижени и да създават по-малко грижи за персонала. Освен това към така обездвижения пациент липсвала каквато и да било по-нататъшна грижа към елементарните му битови нужди от страна на персонала.
Аз прочетох този доклад и до голяма степен той отговаря на истината. Определено имаме закъснения, но с часове нямаме. Спешната помощ се преценява от диспечерите ни. Нямаме приоритет за обслужване на пациентите спрямо годините. Може да имаме 20-годишна лигла, която смята че умира и 80-годишен, който е съ6с сериозни симптоми - в този случай ще обслужим възрастният пациент, даде пример д-р Георги Гелев, директор на Спешна помощ-София.
Той посочим, че това не е представително проучване.
Кацаров обясни, че това е аналитичен доклад, който касае цялото здравеопазване. Тези сигнали са предимно по възрастов признак, а не по етнически, добави Стойчо Кацаров. Той даде и друг шокиращ пример, когато вързан пациент към леглото е оставен без храна и вода.