Българинът все още не е осъзнал напълно значението на годишния профилактичен преглед, макар общопрактикуващи лекари от Варна да казват, че има известна положителна тенденция през последните години.
По данни на Националната здравноосигурителна каса близо 2 и половина милиона българи са направили годишен профилактичен преглед през 2023 година. Приблизително същият е броят на хората, които са се изследвали до края на ноември тази година.
11% от българите никога не са ходили на профилактичен преглед. Ниска здравна култура, подценяване на рисковете и нежелание за минаване през бюрократични процедури често стоят зад отказа им профилактика.
“Въпрос на традиции, в лошия смисъл на думата, народопсихология. Не можем да не отбележим отрицателната роля на здравната администрация в този процес. Повече от 20 години е фиксирано на всеки гражданин да се яви веднъж годишно, без да бъде специално издирван, има и глоба, но не съм чул нито един гражданин да е понесъл това наказание”, обясни личният лекар д-р Николай Христов.
По данни на Здравната каса, малко над 40% от хората у нас се възползват от правото си на профилактика. За първото полугодие на годината, броят им се е увеличил с над 100 хиляди души.
“При личния лекар задължително, всяка година... За здравето, за сърце, общи изследвания, които се правят", каза пациент пред БНТ.
“Това е важно нещо за здравето на човек. Да се предотвратят някои заболявания”, обясни друг пациент.
В зависимост от възрастта на пациента и здравния му статус, джипи-то може да го насочи и към допълнителни изследвания.
“Вече имаме и какво да предложим като изследвания по много социалнозначими заболявания от онкологичния спектър, от сърдечносъдовите заболявания. Отговорно мога да твърдя, че нашият профилактичен пакет в България един от най-добрите в Европа”, обясни д-р Христов.
Ракът на маточната шийка например, е второто по честота онкозаболяване у нас. И засяга над 470 жени на 100 хиляди души годишно. Ранното му диагностициране дава възможност за пълно излекуване на пациентките. За целта в страната са налични безплатни профилактични прегледи за жени от 15 до 49 години.
“Ако има адекватни профилактични мерки, това заболяване може да се изкорени, тоест с откриване на ранни стадии на преканцерозите. Освен инициатива на държавата, на дадените дружества, в крайна сметка има и една самодисциплина от страна на пациентите, както и добра информираност”, обясни АГ специалистът д-р Емил Ковачев.
Медиците са категорични, че пациентите трябва да бъдат по-активни в процеса и да не пропускат профилактичните прегледи.